Wzorzec fabryki zgodnej z ideą Przemysłu 4.0

Zakład Iveco w Valladolid został uznany za wzorzec Przemysłu 4.0 w Hiszpanii w plebiscycie Factories of the Future Awards 2022 i otrzymał nagrodę „Tecnalia al Liderazgo” za transformację cyfrową zakładu przemysłowego

Fabryka Iveco w Valladolid, w której powstają zarówno podwozia pod zabudowę do lekkich Daily, jak i kabiny do ciężkich IVECO S‑WAY, została wyróżniona za innowacyjność, jakość i ciągłe doskonalenie. Decyzją jury plebiscytu Factories of the Future Awards 2022 fabryka zwyciężyła w głównej kategorii „Lider w transformacji cyfrowej zakładu przemysłowego” za swój projekt pt. „Efektywna transformacja w 4 etapach: idealny model (wzorzec), pomiar strat, poprawa konkurencyjności i aplikacje maksymalnego zwrotu”.

– Advanced Factories jest w Europie Południowej punktem odniesienia w dziedzinach automatyki, robotyki i cyfryzacji. W celu wspierania transformacji naszego ekosystemu biznesowego oraz zwiększania widoczności przełomowych pomysłów doceniliśmy fabrykę Iveco w Valladolid za zaangażowanie na rzecz wdrażania zaawansowanych technologii w kontekście zakładów przemysłowych. Oceniliśmy w szczególności związek między środowiskiem cyfrowym a zespołem ludzkim we wspieraniu poszczególnych zidentyfikowanych etapów udoskonalania w celu wyeliminowania dużych strat w fabryce i zwiększeniu konkurencyjności – co jest w dużym stopniu zbieżne z ideami promowanymi przez Advanced Factories – powiedział Óscar Iñigo, członek jury i dyrektor Kongresu Industry 4.0 organizowanego pod auspicjami Advanced Factories.

Wybudowana w 1955 r. fabryka w Valladolid została nabyta przez Iveco 13 września 1990 r. z chwilą rozpoczęcia produkcji gamy Daily. Wcześniej była własnością takich firm, jak FADA, SAVA i w końcu Pegaso.

Fabrykę Iveco w Valladolid uznaje się za jeden z czołowych zakładów przemysłu motoryzacyjnego w regionie Kastylia i León. Zawdzięcza to swojemu duchowi innowacji, który uczynił ją globalnym wzorcem Przemysłu 4.0. Polityka ciągłego doskonalenia pozwala podnosić efektywność, jakość i zdolności adaptacyjne, przy jednoczesnym promowaniu innowacyjności wśród załogi.

W 2019 r. zakład w Valladolid osiągnął najwyższy, „złoty” poziom przemysłowej innowacyjności w programie World Class Manufacturing. Nagroda została przyznana w uznaniu znaczących postępów pod względem jakości, ochrony środowiska, bezpieczeństwa oraz innowacyjności procesów produkcyjnych.