Precyzja w ubraniu – komfort w działaniu, czyli dobór stroju jako klucz do wygodnej i bezpiecznej pracy

Rozwijana metrówka to obowiązkowa pozycja wśród narzędzi pracy zarówno domowych majsterkowiczów, jak i stuprocentowych profesjonalistów. Przyda się jednak nie tylko do wymiarowania na „froncie robót”, ale także przed wizytą w sklepie odzieżowym. Odpowiednio sprawdzone, kluczowe parametry ciała w połączeniu z kilkoma wartymi zapamiętania poradami pozwolą odpowiednio dobrać rozmiar ubrania, w którym wykonywanie pracy będzie komfortowe, a przez to także bezpieczniejsze.

Kluczowe parametry przy doborze rozmiaru stroju: A – klatka, B – talia, C – biodra, D – nogawka.

Podobno każdy mężczyzna powinien przynajmniej raz w życiu zafundować sobie garnitur szyty na miarę. Idealne dopasowanie zapewnia bowiem niezwykłą wygodę użytkowania. Ale jak wielka by ona nie była, eleganckie odzienie nie będzie raczej wykorzystywane do ruchowej ekwilibrystyki. Co innego jednak codzienny strój roboczy. Tu komfort pracy ocenia się po tym, jak ubranie „współpracuje” z użytkownikiem, gdy ten wykonuje niezliczone skłony, kucnięcia, skręty czy obroty. I dlatego tak ważne jest, by robocza odzież była optymalnie dopasowana.

Jak się zmierzyć?

Podstawowe „zdjęcie miary” użytkownika –zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn – oznacza zmierzenie czterech kluczowych parametrów ciała. – Należy zacząć od obwodu klatki piersiowej, mniej więcej na linii sutków. Niżej, w najwęższym miejscu tułowia, sprawdzamy obwód talii, a w razie potrzeby – ewentualnie także pasa, około 1 cm poniżej pępka. Zostaje jeszcze obwód bioder, mierzony wokół pośladków w najszerszym ich obwodzie, i na koniec – długość nogawki, określana przez odległość od krocza do pięty – wyjaśnia Grzegorz Marcinkowski z firmy Blaklader.

Dysponując opisanymi wyżej parametrami, można przystąpić do wybierania stroju w oparciu o tabelę rozmiarów producenta, potocznie zwaną „rozmiarówką”. W przypadku Blaklader została ona stworzona na podstawie ponad 50-letniego doświadczenia w produkcji odzieży roboczej, testowanej na bieżąco przez współpracujących z firmą użytkowników. Dzięki temu producent może dziś poszczycić się dostępnością aż 38 sprawdzonych rozmiarów męskich i 19 damskich, w przypadku których dodatkowo występują spodnie w wersjach dostosowanych do potrzeb kobiet w ciąży.

Grzegorz Marcinkowski, Sales Manager w Blaklader Workwear Fot. Blaklader

Dokładne dopasowanie

Trudno wyobrazić sobie zakup idealnie skrojonego ubrania bez uprzedniej przymiarki. Przystępując do niej, warto uwzględnić mierzenie stroju jako całości – zwłaszcza w przypadku uniwersalnych w całorocznym stosowaniu kurtek i płaszczy, które powinny zapewniać taki sam komfort użytkowania zarówno, gdy są założone na grubszą, jesienno-zimową warstwę stroju, jak i wtedy, gdy narzucamy je na samą bieliznę jedynie dla osłonięcia przed letnim deszczem czy wiatrem. – W tym kontekście istotna jest zwłaszcza elastyczność zastosowanych materiałów. Należy dokładnie sprawdzić, czy zapewnia odpowiedni margines rozciągliwości, aby strój odpowiednio przylegał do sylwetki, nie będąc zbyt luźnym bądź zbyt obcisłym – podkreśla Grzegorz Marcinkowski.

W dopasowaniu ubrania pomocne są też praktyczne detale, takie jak podwijane nogawki i rękawy z rzepami, ściągacze, szelki czy pasy. Jeśli tego typu rozwiązania nie są częścią stroju, warto sprawdzić możliwość ich dobrania. Bo dobrze dopasowany i jednocześnie odpowiednio elastyczny strój odwdzięczy się podczas pracy tak jak każde dobre narzędzie – wygodą i bezpieczeństwem użytkownika.

Blaklader Workwear Sp. z o.o.

ul. Kolneńska 4

02-242 Warszawa

www.blaklader.pl

Firma Blaklader to szwedzki producent wysokiej jakości odzieży roboczej. Od ponad 60 lat dostarcza profesjonalistom ubrania przystosowane do pracy w najróżniejszych warunkach – od niewielkich warsztatów po ekstremalne miejsca takie jak kopalnie czy platformy wiertnicze. Renomę marki zbudowało połączenie wyjątkowej trwałości, funkcjonalności i estetyki produktów Blaklader z szybką i nastawioną na klienta obsługą serwisową.

Odzież i akcesoria Blaklader są dostępne w 16 krajach. Polski oddział firmy został uruchomiony w 2019 roku.