Wyspecjalizowane środki ochrony indywidualnej zabezpieczą, a nawet ułatwią pracę

Producenci środków ochrony indywidualnej i artykułów BHP na bieżąco monitorują potrzeby profesjonalistów. Dzięki temu swoją ofertą mogą odpowiedzieć na nowe wyzwania, jakie stawia przed nimi zmieniająca się rzeczywistość. W ich asortymencie znajdziemy nowoczesne produkty, które nie tylko ograniczają występowanie urazów, ale jednocześnie zapewniają komfort i efektywność pracy. Dotyczy to zarówno tradycyjnych prac z zakresu motoryzacji czy budownictwa, jak i stanowisk związanych z innowacyjnym przemysłem. Dwustronne rękawice montażowe, okulary ochronne redukujące poziom niebieskiego światła czy obuwie ESD to tylko przykłady nowoczesnych, wyspecjalizowanych artykułów BHP.

Z danych wstępnych GUS opublikowanych w kwietniu br. wynika, że w 2021 r. liczba poszkodowanych w wypadkach, bez uwzględnienia gospodarstw indywidualnych w rolnictwie, wyniosła 68 777 osób. Wyraźnie pokazuje to, że wciąż należy dokładać wszelkich starań, by unikać tego typu zdarzeń lub przynajmniej na ograniczyć ich przykre konsekwencje. Jednym ze sposobów jest stosowanie właściwych środków ochrony indywidualnej w pracy. Tym bardziej, że producenci posiadają szeroki asortyment dla niemal każdej branży. Obuwie, rękawice czy okulary są przykładami kategorii środków ochrony indywidualnej, wśród których można znaleźć ciekawe rozwiązania.

Dłonie – podstawowe narzędzie specjalisty

Z przytoczonych wyżej danych GUS wynika również, że aż 17,7 proc. osób zostało poszkodowanych w wyniku kontaktu z przedmiotem ostrym, szorstkim lub chropowatym. Z pewnością część tych urazów dotyczyła dłoni, dlatego tak ważnym elementem pozwalającym uchronić się od obrażeń lub ograniczającym ich skalę są właściwie dobrane rękawice. Rynek obfituje w różne rodzaje produktów, które sprawdzają się w zależności od wykonywanych prac i branży. Niestety część rękawic, choć może wyglądać wytrzymale, to w rzeczywistości takimi nie jest, dlatego zwracajmy uwagę na normy spełniane przez dany produkt. Warsztatowcy i budowlańcy powinni zainteresować się np. normą EN 388, która pokazuje jak rękawice sprawdzają się w kontekście poszczególnych rodzajów zagrożeń mechanicznych.

Choć funkcja ochronna produktów jest najważniejsza, to ważne też, by względy bezpieczeństwa nie wykluczały wygody pracy. Przykładem są specjalistyczne nitrylowe rękawice pozwalające wydajnie działać w środowiskach wilgotnych lub zaolejonych, chroniąc zarazem przed płynami. Popularnością w naszej ofercie cieszą się też dwustronne produkty, które obok spełniania funkcji ochronnej, pasują równocześnie na lewą i prawą dłoń. Możliwość korzystania z rękawicy na obie strony powoduje, że może służyć nawet dwa razy dłużej niż jej jednostronne odpowiedniki. Dodatkowo zgubienie jednego egzemplarza z pary nie zmusza do wyrzucenia drugiego, ponieważ brak rozróżnienia na lewą i prawą rękawice pozwala na noszenie każdych dwóch egzemplarzy jako kompletu. Tego typu produkty na pewno docenią fachowcy pracujący w warsztatach oraz ci związani z budownictwem czy przemysłem – mówi Ewa Paprocka, Product Manager Würth Polska.

Okulary ochronne do zadań specjalnych

Uraz głowy może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje, tym bardziej jeśli chodzi o oczy. Dlatego zawsze powinniśmy pamiętać o zabezpieczaniu narządu wzroku. W tym segmencie rynek również zapewnia bogaty asortyment artykułów ochrony indywidualnej dostosowanych do potrzeb profesjonalistów. Wielu z nich wybiera okulary ochronne z rozjaśniającymi, żółtymi szkłami, które dodatkowo, zwłaszcza w deszczowe i pochmurne dni, zwiększają kontrast. Ważnym aspektem przy doborze okularów, poza ich właściwościami ochronnymi i wytrzymałością mechaniczną, jest również sposób, w jaki przylegają do głowy.

Problemem dla części fachowców może być zakładanie okularów ochronnych na okulary korekcyjne i potencjalnie wywoływany tym dyskomfort pracy. Z myślą o nich renomowani producenci przygotowali ochronne okulary korekcyjne, które łączą funkcję zabezpieczenia oczu oraz umożliwiają czytanie. Innym przykładem wyspecjalizowanych okularów są produkty ułatwiające długa pracę z ciekłokrystalicznymi ekranami. Ich szkła zwiększają kontrast widzenia i redukują poziom niebieskiego światła – wyjaśnia Ewa Paprocka z Würth Polska.

Obuwie ESD jako ważny element ochrony pracownika w przemyśle

Kwestie bezpieczeństwa dotyczą nie tylko artykułów zapewniających ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. W pracy z elektroniką czy z materiałami łatwopalnymi niezwykle ważna jest odzież ESD, czyli produkty pomagające odprowadzić lub rozproszyć nagromadzony ładunek elektrostatyczny. Odpowiednia odzież jest jednym ze sposobów na ograniczanie związanego z tym ryzyka.

Zabezpieczenie ESD powinno być kompleksowe. Poza odpowiednią aranżacją miejsca pracy, które uwzględnia m.in. właściwą konstrukcję podłogi, pracownicy powinni być wyposażeni w odpowiednią odzież. Buty należą do istotnych czynników przy zabezpieczeniu przed ryzykiem nagłych wyładowań elektrostatycznych. Zwykłe obuwie ochronne może izolować od uziemionych, odprowadzających ładunki elektryczne podłóg ESD. Stąd istnieje potrzeba noszenia specjalistycznych butów ESD, które przy chodzeniu pozwalają na bezpieczne odprowadzenie ładunku i jednocześnie pełnią funkcje ochronne – dodaje Ewa Paprocka z Würth Polska.

O Würth Polska

Würth Polska jest liderem w technice zamocowań i dystrybucji produktów dla profesjonalistów, obecnym na polskim rynku już 32 lata. To nowoczesna firma i wiarygodny, stabilny pracodawca, który zatrudnia ponad 750 pracowników, z czego ponad 500 w Dziale Sprzedaży podzielonym na 7 obszarów – Auto, Cargo (w tym Agro), Drewno, Budownictwo, Metal, Instalacje i Budownictwo Inwestycje. Würth Polska posiada 42 sklepy stacjonarne oraz rozbudowany sklep internetowy, który zapewnia możliwość zakupów 24h na dobę bez wychodzenia z domu. Centrala firmy i nowoczesne centrum logistyczne znajdują się w Warszawie. Koncern prowadzi sprzedaż wyłącznie firmom i osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Więcej informacji o Würth Polska pod linkiem.

 

O grupie Würth

Grupa Würth została założona w 1945 r. w Niemczech. Obecnie składa się z ponad 400 samodzielnych firm, rozmieszczonych w ponad 80 krajach na wszystkich kontynentach. Zatrudnia ponad 83 tys. osób, z czego ponad 33 tys. to przedstawiciele handlowi. Würth to również ponad 3,7 mln klientów. Zgodnie z wstępnym rocznym sprawozdaniem finansowym, w 2021 r. Grupa Würth osiągnęła łączną sprzedaż na poziomie 17,1 mld EUR.