TEST AKUMULATOROWEJ PILARKI TARCZOWEJ MAKITA HS004G Z LINII XGT 40VMAX. TECHNOLOGIA XGT: NOWY WYMIAR AKUMULATOROWEJ MOCY.

Pilarka tarczowa Makita HS004G to ważny członek nowej rodziny elektronarzędzi XGT 40Vmax MAKITA charakteryzującej się najwyższym poziomem mocy i trwałości. Dlatego bardzo wnikliwie przyjrzeliśmy się jej konstrukcji i możliwościom roboczym.

Technologia XGT – nowy standard akumulatorowych elektronarzędzi wysokiej mocy

Makita jako pierwszy z globalnych producentów wyraźnie opowiedziała się za zwiększaniem mocy elektronarzędzi przez podwyższanie ich napięcia zasilania, wprowadzając linię maszyn 2 x 18 V. W tym roku zrobiła kolejny krok, czyniąc z linii XGT 40Vmax kolejny system napięciowy o maksymalnym napięciu 40 V. Jednakże parametr napięcia zasilania to tylko jedna z charakterystycznych cech maszyn z nowej linii. Przypomnijmy, zostały one zaprojektowane do wykonywania energochłonnych operacji (bardzo trudnych zadań) w budownictwie, przemyśle i rzemiośle. W tym celu Makita opracowała technologię XGT, której podstawowym składnikami są (1) programowalna cyfrowa elektronika sterująca, (2) najnowszej generacji akumulatory Li-Ion i (3) maszyny, w których zastosowano wysokosprawne silniki bezszczotkowe, zaawansowaną elektronikę sterującą oraz zoptymalizowane rozwiązania mechaniczne, jak również wytrzymałe i szczelne obudowy z aluminium oraz wysokiej jakości tworzyw sztucznych.

Naszym zdaniem, najbardziej kluczowym elementem technologii XGT są akumulatory, gdyż to one dla elektronarzędzi Makita z linii XGT 40Vmax stanowią źródło wysokiej mocy i produktywności oraz jedocześnie wyraz podejścia japońskiego koncernu do konstruowania urządzeń bezprzewodowych. Zbudowano je z najnowszej generacji ogniw Li-Ion. Pozwoliły one inżynierom z Makity uzyskać maksymalne napięcie zasilania wynoszące 40 V (napięcie średnie – 36 V) przy zachowaniu niewielkich rozmiarów akumulatorów. Praktycznie nie różnią się one pod tym względem od baterii Li-Ion 18 V/4.0, 5.0 lub 6.0 Ah. Co ważne, akumulatory XGT zostały wyposażone w obudowy odporne na uszkodzenia mechaniczne, pył i wodę, mające wzmocnione uchwyty ogniw Li-Ion i specjalne przestrzenie amortyzujące wstrząsy. Z kolei znajdujące się wewnątrz ogniwa litowo-jonowe są dodatkowo chronione trójwarstwową, wodoodporną strukturą złożoną z warstwy izolującej, membrany i pierścienia. Akumulatory XGT wyposażono też w styki zabezpieczone przed zwarciem ścianką ochronną, która nie dopuszcza do nich wody i pyłu. Japońscy inżynierowie zadbali też o wysoce trwałe mocowanie akumulatorów XGT w zasilanych nimi maszynach i wyposażyli je we wzmocnione oraz odporne na wstrząsy szyny mocujące. Ale na tym nie koniec, użytkownicy mają też 4-diodowe wskaźniki stanu naładowania, które pozwalają im na bieżąco monitorować poziom dostępnej energii. Akumulatory XGT są też bardzo solidnie wykonane i odporne na ekstremalne warunki pracy: drgania, kurz, pył oraz wodę. Makita do zasilania elektronarzędzi z linii XGT 40Vmax opracowała dwa systemowe akumulatory Li-Ion: 2,5-amperogodzinny BL4025 i 4-amperogodzinny BL4040. Do ładowania ich służy szybka ładowarka DC40RA. Oferuje ona czasy pełnego ładowania wynoszące 28 min dla akumulatora BL4025 i 45 min dla BL4040. Ładowarkę DC40RA możemy również wykorzystać do ładowania popularnych 18-woltowych akumulatorów LXT, stosowanych do zasilania elektronarzędzi Makita klasy 18 V. W tym celu należy użyć pośredniczącego adaptera ADP10. Co ważne, proces pełnego ładowania „osiemnastek” w DC40RA został widocznie skrócony.
Jak już informowaliśmy, pracą akumulatorów, ładowarki i maszyn z linii XGT 40Vmax steruje wspomniana programowalna cyfrowa elektronika. Japoński producent poinformował, że umożliwia ona adaptację przyszłych rozwiązań, co oznacza, że tworzony przez firmę Makita system elektronarzędziowy jest rozwojowy i otwarty na innowacje.

Parametry i cechy pilarki tarczowej Makita HS004G

Pod względem konstrukcji Makita HS004G to klasycznie skonstruowana pilarka na tarcze 185/190 mm. Jej wysokosprawny silnik bezszczotkowy typu BLDC generuje 6000 obr./min na biegu jałowym. Gdy pod względem prędkości obrotowej porównamy testowaną pilarkę akumulatorową z jej odpowiednikami przewodowymi na tarcze 190 mm, to okazuje się, że generuje ona obroty wyższe od nich o 500-800/min. Do tego HS004G oferuje ich stabilizację pod zmiennym obciążeniem i łagodny rozruch bez szarpnięć. Jej pracą steruje elektronika wykorzystującą technologię ADT (Automatic Torque Drive Technology). Testowana pilarka Makita HS004G działa więc w dwóch trybach: wysokiej prędkości lub wysokiego momentu. Jeśli opór ciętego materiału jest mały, elektronika włącza tryb dużej prędkości obrotowej, zaś gdy jest duży, uruchamia tryb wysokiego momentu. Dzięki temu HS004G tnie bardzo szybko i do tego oszczędza energię akumulatorów, nadmiernie nie wydatkując jej tam, gdzie nie zachodzi taka potrzeba. O aktualnie włączonym trybie informuje operatora dioda znajdująca się na rękojeści głównej. Jeśli świeci na zielono, pilarka jest w trybie wysokiego momentu, gdy zaś nie świeci – w trybie wysokiej prędkości. Dioda ma jeszcze jedną ważną funkcję – informuje o przeciążeniu urządzenia, migając wtedy na zielono. Gdy zaś przeciążenie jest zbyt duże, elektronika pilarki wyłącza ją, aby ochronić silnik i ogniwa Li-Ion akumulatora przed negatywnymi skutkami przegrzania lub nadmiernego przeciążania.


Jak już wspominaliśmy, w testowanej pilarce Makita HS004G stosuje się tarcze o średnicy 185 lub 190 mm (wewnętrzny otwór montażowy – 30 mm) przeznaczone do cięcia drewna i materiałów drewnopochodnych. Urządzenie wyposażono też w regulacje głębokości cięcia od 0 do 60/62,5 mm (tarcze 185/190 mm) i jego skosu w pionie w zakresie 0-48° z przełączalnymi blokadami maksymalnego zakresu (48°) i standardowego (45°). Testowany sprzęt oferuje maksymalną głębokość cięcia prostopadłego wynoszącą 60/62,5 mm (tarcze 185/190 mm), w przypadku kąta 45° – 43/44,5 mm, zaś 48° – 41/42 mm.

Naszym zdaniem, testowana pilarka tarczowa Makita HS004G pod względem jakości i solidności wykonania reprezentuje najwyższy poziom dostępny aktualnie na rynku. Ma podwyższoną odporność na pył i wilgoć (Extreme Protection Technology, w skrócie – XPT) i wytrzymałą stopę z ciśnieniowo odlanego stopu aluminiowego. Warto tu wspomnieć, że znajdują się w niej prowadzenia z mimośrodowymi kasownikami luzów służące do dokładnego cięcia pilarką Makita HS004G za pomocą szyn prowadzących. Są też dwie suwakowe blokady zabezpieczające urządzenie przygotowane do cięcia kątowego przed przewróceniem się na szynie. Standardowo w stopie mocuje się prowadnicę równoległą, która pozwala wykorzystać do precyzowania cięć, proste krawędzie obrabianych elementów. Akcesorium to także umożliwia wykonywanie seryjnych wymiarowo powtarzalnych cięć.


Bardzo ważną cechą testowanej pilarki Makita HS004G jest wysoki stopień bezpieczeństwa pracy i ergonomii. Mamy więc elektryczny hamulec tarczy oraz jej osłony górną (stałą) i dolną (ruchomą) wykonane z lekkiego i wytrzymałego stopu magnezowego. W górnej osłonie mocuje się kruciec służący do podłączenia węża odkurzacza przemysłowego. Do trzymania i prowadzenia testowanej pilarki Makita HS004G służą dwie rękojeści: główna i pomocnicza. Pokryto je miękką wykładziną antypoślizgową. W pierwszej z nich znajduje się włącznik z wygodnie usytuowanym przyciskiem blokady zapobiegającej przypadkowemu uruchomieniu maszyny. Wykonywanie dokładnych cięć wspomagają skale głębokości i skosu cięcia oraz dwie diody oświetlające jego linię oraz nadmuch usuwający z niej wióry i pył.

Współpraca pilarki Makita HS004G z odkurzaczami przemysłowymi lub warsztatowymi nie sprowadza się tylko do podłączenia do jej króćca węża odsysającego. Wyposażono ją bowiem w Auto-start Wireless System (AWS). Przypominamy, że umożliwia on za pomocą technologii Bluetooth 4.1 zdalne uruchamianie i wyłączanie odkurzaczy bezprzewodowych Makita DVC864L, DVC154, DVC265 i DVC665 lub dowolnego przewodowego produkowanego przez japońską firmę oraz większości pozostałych odkurzaczy sieciowych wyposażonych w tzw. gniazdo zanikowe. Do współpracy z odkurzaczami przewodowymi przeznaczony jest adapter Makita WUT02 mający kabel służący do podłączenia go do ich gniazdka elektrycznego. Podobnie jak w akumulatorowych elektronarzędziach Makity z systemem AWS montuje się w gnieździe jego układu łączności bezprzewodowej moduł elektroniczny. Następnie paruje się maszynę z adapterem WUT02 podłączonym kablem do odkurzacza. Po wykonaniu tej czynności należy odkurzacz przestawić w tryb auto. Jak łatwo domyśleć się, adapter WUT02 imituje działanie elektronarzędzia przewodowego podłączonego kablem do odkurzacza. Dzięki temu system AWS aktywuje lub dezaktywuje automatykę uruchamiania/zatrzymywania odkurzaczy przemysłowych. Inaczej mówiąc: włącza i wyłącza odkurzacz za pośrednictwem elektronarzędzia. Współpraca odkurzaczy przemysłowych z elektronarzędziami bezprzewodowymi Makita wyposażonymi w system AWS niczym więc nie różni się od analogicznej współpracy sprzętu przewodowego.

Wyniki redakcyjnych testów pilarki tarczowej Makita HS004G

Podczas redakcyjnych testów sprawdziliśmy pilarkę tarczową Makita HS004G w 12 próbach, podczas których wykonaliśmy wszystkie rodzaje cięć (z szyną prowadzącą, prowadnicą równoległą, z ręki, prostopadłe i kątowe). Próby przeprowadziliśmy na zróżnicowanej gamie materiałowej: od płyt OSB, przez sklejki budowlane do miękkiego i twardego drewna. Urządzenie zasilaliśmy 4-amperogodzinnym akumulatorem BL4040. Testowanie pilarki Makita HS004G rozpoczęliśmy od obróbki drewna miękkiego, tj. od przecinania desek sosnowych (sumaryczny przekrój cięcia – 80 x 3,5 cm) z użyciem szyny prowadzącej). Operację tę wykonaliśmy w czasie 4,8 s. Następnie bardzo sprawnie, wykorzystując szynę prowadzącą, skróciliśmy w 5,12 s dwie złożone płyty OSB o przekroju 60 x 3,6 cm. Z kolei w teście 3. te same płyty z użyciem szyny prowadzącej przecięliśmy pod kątem 20° (przekrój cięcia – 60 x 4 cm), uzyskując ten sam czas (5,12 s) co w cięciu prostopadłym. W próbie 4. podwyższyliśmy stopień trudności i na stole warsztatowym zamocowaliśmy grubą deskę modrzewiową. Stosując szynę prowadzącą, przecięliśmy ją w czasie 2,88 s (przekrój cięcia – 35 x 6 cm). Cięcie to powtórzyliśmy w następnym teście, wykorzystując w nim zamiast szyny prowadnicę równoległą. Operację tę wykonaliśmy w bardzo zbliżonym czasie 3,04 s. Następnie przeszliśmy do cięcia sklejki budowlanej, która jest materiałem zdobywającym dużą popularność na polskim rynku. Najpierw z użyciem szyny prowadzącej wykonaliśmy cięcie prostopadłe o przekroju 36 x 4,8 cm. Operacja ta zajęła nam równe 4 s. Następnie ten sam element ze sklejki rozcięliśmy dokładnie pod kątem 30° (przekrój cięcia – 36 x 6 cm), używając szyny prowadzącej. Zadanie to wykonaliśmy w 3,20 s. W teście 8. znacznie podnieśliśmy poprzeczkę trudności, wykonując na szynie prowadzącej cięcie trzech grubych i bardzo twardych desek dębowych o sumarycznym przekroju 60 x 4,8 cm. Operacja ta zajęła nam 5,72 s. Następnie wróciliśmy do operacji cięcia sklejki budowlanej i z użyciem prowadnicy równoległej skróciliśmy wykonane z niej elementy w czasie 2,96 s (kąt/przekrój cięcia – 90°/36 x 4,8 cm) i

3,6 s (kąt/przekrój cięcia – 20°/36 x 5,1 cm). Podczas ostatnich dwóch prób wykonaliśmy cięcia z ręki deski sosnowej o długości 40 cm i grubości 3,5 cm. W pierwszej przecięliśmy ją prostopadle w czasie 3,4 s, zaś w drugiej pod kątem 20° w 4,48 s.
Gdy przeanalizujemy czasy cięcia uzyskane podczas wszystkich prób, to okazuje się, że wszystkie z nich było krótsze niż 6 s. Testowana pilarka Makita HS004G to więc urządzenie zapewniające bardzo wysoką efektywność cięcia zróżnicowanej gamy materiałów drewnianych. Pod względem wygody operowania i obsługi stojące też na najwyższym poziomie. Podczas testów akumulatorowa pilarka tarczowa Makita HS004G była podłączona do węża odkurzacza przewodowego Makita VC4210L i sparowana z adapterem Makita WUT02. Skuteczność odsysania wiórów za pomocą tego sprzętu, w naszej ocenie, wyniosła 98%. Mówiąc prawdę, byliśmy nawet zdziwieni, bo bardzo rzadko w przypadku pilarek tarczowych z osłoną niezakrywającą w 100% tarczy uzyskuje się tak wysoką skuteczność usuwania wiórów. Niewątpliwie, jest to też zasługą prawidłowej konstrukcji układu odsysania testowanego urządzenia i skutecznego działania systemu AWS. Wszystkie włączenia/wyłączenia pilarki powodowały uruchomienie/zatrzymanie pracy odkurzacza Makita VC4210L, co oznacza też prawidłową i skuteczną pracę podłączonego przewodem do jego gniazda adaptera WUT02.

Naszym zdaniem, akumulatorowa pilarka Makita HS004G z linii XGT 40Vmax to elektronarzędzie wszechstronne, zapewniające najwyższą efektywność oraz jakość pracy i pod tym względem przewyższające profesjonalne tego typu urządzenia przewodowe klasy 190 mm. Testowana pilarka spełnia najsurowsze wymagania bezpieczeństwa pracy dotyczące tego typu maszyn, perfekcyjnie współpracuje z odkurzaczami przemysłowymi i oferuje najwyższy poziom zaawansowania technicznego.

Dane techniczne akumulatorowej pilarki tarczowej Makita HS004G

Maks./średnie napięcie zasilania 36/40 V
Obroty 6000/min
Średnica zewnętrzna/wewnętrzna pił tarczowych 185 lub 190/30 mm
Głębokość cięcia 90° (tarcze 185/190 mm) 60/62,5 mm
Głębokość cięcia 45° (tarcze 185/190 mm) 43/44,5 mm
Głębokość cięcia 48° (tarcze 185/190 mm) 41/42 mm
Typ akumulatorów/napięcie/pojemność Li-Ion/36 V/2.5 lub 4.0 Ah
Waga netto wg EPTA w zależności od zastosowanych akumulatorów 4,4-4,7kg
Żródło: portalnarzedzi.pl
pins