Śruba do betonu. Poznaj rozwiązania marki fischer

Śruba fischer ULTRACUT FBS II pod względem nośności i wytrzymałości może śmiało konkurować z każdą kotwą chemiczną, a jej zastosowanie pozwala skrócić czas wiązania – przekonuje Tomasz Sikora, ekspert marki fischer. Dodatkowo śruba ULTRACUT FBS II zapewnia bezpieczne mocowanie oraz komfortowy montaż, a geometria jej gwintu umożliwia pewne wcinanie się śruby w podłoże. Poznaj wszystkie cechy śruby ULTRACUT FBS II i sprawdź, gdzie można ją stosować.
Śruby do betonu fischer łączą zalety wysokiej nośności i szybkiego montażu. Można je stosować w betonie zarysowanym i niezarysowanym, wewnątrz i na zewnątrz budynków, a nawet w obszarach aktywności sejsmicznej.
Śruba nadaje się również do stosowania w mieszkaniu, gdy chcesz powiesić np. ciężką doniczkę, hamak lub drążek do ćwiczeń.
Rozwiązania zastosowane w śrubach marki fischer są również idealne m.in. do tymczasowego kotwienia. Przy ich użyciu w sposób bezpieczny i trwały w betonie mocowane mogą być elementy i konstrukcje wykonane z metalu i drewna. Dodatkowymi gwarantami jakości produktów marki fischer są: europejska aprobata techniczna ETA i klasa odporności ogniowej R 120.

Zdjęcie: fischer

ULTRACUT FBS II – najmocniejsza śruba do betonu, komfortowy montaż
Inżynierowie marki fischer opracowali śrubę do betonu ULTRACUT FBS II, której różne wersje można dopasować do indywidualnych potrzeb w realizowanym projekcie budowlanym.
W asortymencie śrub o średnicy 6 mm znaleźć można następujące wersje:
– łeb sześciokątny z zintegrowaną podkładką i napęd TORX,
– łeb soczewkowy z napędem TORX,
– łeb wpuszczany z napędem TORX,
– wersja śruby z wewnętrznym gwintem,
– śruba z gwintem zewnętrznym.
ULTRACUT FBS II 6 w stali ocynkowanej to pierwsza śruba do betonu o średnicy 6 mm, która zdobyła Europejską Ocenę Techniczną ETA z kategorią sejsmiczną C1, co jest dodatkowym argumentem świadczącym o bezpieczeństwie tego rozwiązania.
Śruby o średnicy od 8 do 14 mm są oferowane z różnymi kształtami łba: łbem stożkowym lub sześciokątnym – zarówno z gniazdem na napęd Torx, jak i bez gniazda. Dzięki tak wielu kombinacjom śruby mają różne zastosowania i pokrywają praktycznie całe zapotrzebowanie na system kotwienia w betonie.

– ULTRACUT można wykorzystać np. przy wszelkiego rodzaju mocowaniach na wieżowcach, przy elewacjach wentylowanych, niewentylowanych, przy łącznikach elementów odciągowych mostów oraz elementów suwnic. Śruby te zostały dopuszczone do stosowania w strefie sejsmicznej klasy C1 i C2, czyli mogą być używane przy wszelkiego rodzaju zawiesiach mostowych.

– podkreśla Tomasz Sikora.

Śruba do betonu może być stosowana jako zamiennik kotwy chemicznej i mechanicznej, co skraca czas montażu, jednocześnie gwarantując przenoszenie dużych obciążeń. – Jest to więc element polecany, gdy chcemy uzyskać bardzo duże obciążenie z małego fragmentu betonu – tłumaczy Tomasz Sikora.

Zdjęcie: fischer


Śruba ULTRACUT FBS II o średnicy 6 mm jest doskonale zaprojektowana do zastosowań takich jak mocowanie tras kablowych, systemów kanałów, kanałów wentylacyjnych i urządzeń w inżynierii usług budowlanych. Można wykorzystać ją także w mieszkaniu, chcąc np. przymocować w stropie betonowym hamak, drążek do ćwiczeń albo dużą i ciężką donicę.


Śruba ULTRACUT FBS II o średnicy 8 – 12 mm jest idealna do mocowania m.in. balustrad, wsporników i systemów regałów. Można ją wykorzystywać także do kotwienia poręczy, zakotwienia belek w konstrukcjach drewnianych, mocowania szalunków, mocowania w tunelach oraz rurociągach i korytkach kablowych. Śruba w wersji ze stali nierdzewnej A4 (ze specjalną hartowaną końcówką) nadaje się dodatkowo do zastosowań zewnętrznych oraz w wilgotnych pomieszczeniach. Można ją wykorzystać np. przy kotwieniu zadaszeń oraz krzeseł stadionowych.


Do mocowania śruby o średnicy 6 mm wystarczy wkrętarka o maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym około 50-70 Nm (niutonometrów). W przypadku śrub o większej średnicy wymagana jest zakrętarka z udarem stycznym, są to więc elementy wykorzystywane jedynie przez profesjonalistów.
Maksymalne obciążenie elementów mocowanych śrubą do betonu zależy m.in. od:
– klasy betonu (im jest twardszy i lepszej klasy, tym większe obciążenie),
– średnicy i długości śruby (im grubsza i dłuższa, tym większa będzie nośność).
PRZYKŁAD: Śruba o średnicy 8mm, zakotwiona w betonie C35 na głębokość 65 mm przenosi nośność równą 1900 kg. 
Śruby do betonu wielokrotnego użytku
Śruby do betonu marki fischer, dzięki szerokiemu spektrum rozmiarów, mogą być stosowane praktycznie w każdym etapie inwestycji budowlanej, począwszy od montażu szalunków do montażu zabezpieczeń bhp przy gotowych żelbetach.

– W trakcie tego rodzaju prac śruby można demontować po wylaniu fragmentu obmurowania betonowego lub żelbetów. Po sprawdzeniu stanu zużycia gwintu śruby nadają się do ponownego użycia

– dodaje Tomasz Sikora.

Przed ponownym wykorzystaniem można je w prosty sposób skontrolować. Wystarczy użyć tulejki sprawdzającej marki fischer, dobranej odpowiednio do średnicy śruby. Jeżeli tulejka nachodzi na gwint śruby w całości, to śruba nie nadaje się do ponownego użycia, ponieważ nastąpiło starcie i stępienie pierwszych zwojów gwintu. A to właśnie one mają największe znaczenie, ponieważ wcinają się w beton. – Jeżeli końcówka śruby nie wystaje poza tuleję testową, można kontynuować używanie ULTRACUT FBS II. Oznacza to bowiem, że element nie uległ zużyciu – tłumaczy ekspert marki fischer.

Zdjęcie: fischer

Jak wybierać śruby do betonu?
Przy wyborze konkretnego modelu śruby należy kierować się przede wszystkim wytycznymi, które mówią o:
– odległości od krawędzi, która musi być zachowana,
– odległościach osiowych – kotwa od kotwy,
– głębokość zakotwienia łącznika w podłożu,
– grubości elementu mocującego, który ma być przytwierdzony do danego podłoża,
– nośności, którą chcemy uzyskać.
Istotne jest także samo podłoże oraz miejsce zastosowania. – Jeżeli śruba ma być montowana wewnątrz budynku, to należy wybrać wariant w ocynku elektrolitycznym. Jeśli chodzi o zastosowanie na zewnątrz, przeznaczone są do niego śruby ze stali A4, czyli kwasoodporne. Ich właściwości pomagają zapobiegać erozji i korozji, a więc wpływają na przedłużenie żywotności danego łącznika – tłumaczy Tomasz Sikora.
Wybór modelu jest też często podyktowany specyficznymi potrzebami klienta. – Jeśli klient chce mieć śrubę zlicowaną z elementem mocującym marki fischer, to powinien wybrać łeb wpuszczany, podcięty, ponieważ całość daje bardzo estetyczny efekt. Tego rodzaju wytyczne są ważne np. przy wykonywaniu barier ochronnych w galeriach handlowych. W takich przypadkach wszystko musi być zlicowane estetycznie, gładko, bez groźby zahaczenia się nawet o najdrobniejszy element i narażenia kogokolwiek na niebezpieczeństwo – mówi Tomasz Sikora.

Montowanie śrub do betonu. Sprawdź, dlaczego warto wybrać ULTRACUT
Ważnym wyróżnikiem śrub ULTRACUT FBS II jest zminimalizowanie niemal do zera ryzyka popełniania błędu. Poprawne łączenie z użyciem tych elementów jest o wiele łatwiejsze niż w przypadku łącznika mechanicznego czy chemicznego.
Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że w procesie instalacji wyeliminowany został moment dokręcania elementu mocującego przy pomocy klucza dynamometrycznego. Instalator nie musi więc posiadać tego narzędzia, które jest niezbędne jest przy montażu kotew chemicznych i mechanicznych (wymaga tego aprobata). W przypadku śruby do betonu dokręcanie wykonuje się tylko przy pomocy zakrętarki z udarem stycznym lub wkrętarki.
Jakość wykonania produktów marki fischer jest bardzo wysoka, co przekłada się na przenoszoną przez dane śruby siłę. Dzięki specjalnej geometrii gwintu, śruba bardzo dobrze wrzyna się w beton, przez co uzyskuje najwyższe możliwe nośności. W wielu przypadkach możliwe jest stosowanie mniejszej liczby punktów mocujących, co obniża koszty inwestycji.
Śruba ULTRACUT FBS II może być też montowana blisko krawędzi betonu, na której mocowane są elementy nośne. Naprężenia powstające przy wkręcaniu śruby w beton rozkładają się bowiem równomiernie na cały fragment podłoża.
Stosując śrubę ULTRACUT FBS II, nie trzeba też czyścić otworów montażowych. – Wystarczy przewiercić otwór o trzy średnice śruby głębiej. Dzięki temu urobek zostanie odprowadzony w głąb otworu i można przystąpić do wkręcania śruby w podłoże. Przy mocowaniach chemicznych nie można zastosować tej metody – podkreśla Tomasz Sikora.
Śruby do betonu ULTRACUT FBS II pozwalają na wykonywanie poprawek i korekcji w trakcie montażu, co jest ich ważnym wyróżnikiem na tle większości konkurencji.

Zdjęcie: fischer

– Jeśli jest taka potrzeba, możemy wykręcić śrubę, wypoziomować lub wypionować klinami lub dystansami i ponownie dokręcić element mocujący. Jednakże należy pamiętać, iż korekta ta może być wykonana maksymalnie dwa razy o 20 mm lub możemy wkręcić śrubę głębiej o 10 mm. Śruba cały czas będzie gwarantowała osiągi zgodne z aprobatą. To oszczędność nie tylko czasu, ale i pieniędzy –

ocenia ekspert marki fischer.

Wyjątkowo wytrzymała śruba do betonu, którą można stosować na zewnątrz 
W asortymencie marki fischer jest także śruba do betonu ULTRACUT FBS II wykonana ze stali kwasoodpornej A4. Wyróżnia się wysoką ochroną antykorozyjną, co umożliwia montowanie jej w wilgotnych pomieszczeniach np.: oczyszczalnie ścieków, przemysł spożywczy, a także zewnątrz budynków. Nie można jej pomylić z innymi produktami, ponieważ w części żłobiącej oznaczona została charakterystycznym dla marki kolorem czerwonym. Geometria gwintu śruby umożliwia – jak w innych modelach – szybkie i pewne wcinanie się w podłoże.
Warto podkreślić, że śruba jest wykonana z dwóch rodzajów materiału. Trzon i napęd wykonano ze stali kwasoodpornej A4, a element żłobiący w początkowej strefie śruby ze stali hartowanej tak, aby przenosił bardzo duże naprężenia .

– W przypadku większości produktów dostępnych na rynku cała śruba wykonana jest ze stali nierdzewnej. W efekcie przy dokręcaniu śruba często się ukręca, stwarzając ogromny problem dla instalatora –

zauważa Tomasz Sikora.

Wyjątkowe właściwości śruby ULTRACUT FBS II A4 osiągnięto dzięki spawaniu plazmowemu i precyzyjnemu połączeniu dwóch rodzajów stali. Sprawia to, że można ją wykorzystywać przy tak kosztownych pracach w przemyśle np.: spożywczym, gdzie wszystkie najważniejsze maszyny i ciągi instalacyjne są również wykonane ze stali A4.

UltraCut FBS II 6 x 35 M10/21 z gwintem wewnętrznym

UltraCut FBS II 6 x 30/5 P Łeb grzybkowy

UltraCut FBS II 6 x 30/5 P Łeb grzybkowy

UltraCut FBS II 8 x 60 10/- SK A4 Łeb wpuszczany

UltraCut FBS II 10 x 100 45/35/15 SK Łeb wpuszczany

UltraCut FBS II 12 x 85 25/10/- US A4

UltraCut FBS II 14 x 150 85/65/35 US

 

Źródło: https://fischerpolska.prowly.com/