Praca w niskich temperaturach. Jaką wybrać odpowiednią odzież roboczą?

Praca w niskich temperaturach może być wyjątkowo wymagająca. Kluczem do komfortu i bezpieczeństwa w takich warunkach jest odpowiednia odzież robocza. Jakie elementy garderoby wybrać, by utrzymać ciepło i chronić się przed zimnem?

W okresie zimowym, wielu fachowców jest narażonych na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Niskie temperatury nie dotyczą tylko osób pracujących na zewnątrz, ale także tych zatrudnionych w otwartych warsztatach samochodowych, magazynach czy chłodniach. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej odzieży?

Bielizna termiczna – tajna broń przeciw zimnu

Gdy temperatury za oknem płatają nam figle, warto ubierać się warstwowo, przy czym każdy element garderoby ma inne zadanie. Istotną rolę odgrywa zwłaszcza warstwa bazowa, czyli bielizna termiczna i odzież funkcyjna.

Jej głównym zadaniem jest jak najszybsze wchłanianie wilgoci z powierzchni skóry i odprowadzanie jej na zewnątrz. Bielizna termiczna powinna być więc możliwie obcisła, aby jak największą powierzchnią przylegała do ciała. Może być wykonana ze sztucznych lub naturalnych (najczęściej wełna merino) włókien.

W okresie zimy, bielizna termiczna i odzież funkcyjną stają się kluczowym elementem ubioru, zwłaszcza dla osób, które pracują w niskich temperaturach na otwartej przestrzeni. Oferowane przez Würth Polska produkty zapewniają doskonałe dopasowanie, wentylację i odprowadzanie wilgoci, dzięki czemu utrzymują optymalną temperaturę ciała podczas intensywnego wysiłku. Dodatkowo elastyczne materiały i technologie antybakteryjne sprawiają, że odzież funkcyjna gwarantuje swobodę ruchu i utrzymanie świeżości – tłumaczy Ewa Paprocka, Product Manager Würth Polska.

Na bieliznę termiczną warto nałożyć standardową odzież roboczą, jednak zaleca się dodanie warstwy izolującej, takiej jak bluza polarowa lub kamizelka, które pomogą zatrzymać ciepło. Następnie wystarczy dodać zewnętrzną warstwę w postaci kurtki wodoodpornej, która skutecznie chroni przed wiatrem, deszczem i śniegiem.

Ciepłe stopy nawet w niskich temperaturach

W trudnych warunkach pogodowych, zachowanie ciepłych stóp jest kluczowe dla komfortu pracy. Odpowiednie obuwie robocze pełni tu niezwykle istotną rolę. Buty odporne na przemakanie, izolowane termicznie oraz wyposażone w antypoślizgową podeszwę mogą znacząco poprawić warunki pracy na mrozie.

W naszej ofercie, profesjonaliści znajdą buty ochronne zimowe AS S3, przeznaczone do pracy w wymagających warunkach i niskich temperaturach. Wykonane są z oddychającej skóry, a podszewka z miękkiego polaru zapewni optymalny komfort użytkowania. Dodatkowo zostały w nich zastosowane stalowe podnoski oraz wkładki, które stanowią doskonałe zabezpieczenie antyprzebiciowe – komentuje Ewa Paprocka, Product Manager Würth Polska.

Rękawice i skarpety – ważna rola dodatków

Pracując w niskich temperaturach poza wyborem odpowiedniej bielizny termicznej i obuwia, powinniśmy zwrócić uwagę również na skarpety i rękawice. Mają one istotną rolę w utrzymaniu ciepła w organizmie.

Przy zakupie skarpet, warto wybrać te wykonane z materiału antybakteryjnego z dodatkiem wełny np. skarpety robocze zimowe z 22 proc.  zawartością wełny owczej

Dość trudne może natomiast okazać się znalezienie rękawic – zwłaszcza kiedy wykonuje się pracę wymagającą dużej precyzji.

Profesjonalistom dedykowane są m.in. rękawice Tigerflex ® Thermo i Tigerflex ® Thermodry, które zapewniają ciepło i chronią przed przemakaniem, nie ograniczając jednocześnie ruchów dłoni.

Praca w niskich temperaturach jest wymagająca, ale z odpowiednią odzieżą roboczą można uczynić ją znacznie bardziej komfortową i bezpieczną. Wybór bielizny termicznej, ciepłego obuwia, rękawic i skarpet odgrywa ważną rolę w utrzymaniu ciepła i ochronie przed zimnem. Niezależnie od tego, czy swoją pracę wykonujemy na zewnątrz, czy w chłodnych wnętrzach, odpowiednie elementy odzieży i dodatków są niezbędne. Nie zapominajmy też, że zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP pracodawca powinien zapewnić pracownikom odzież roboczą, która chroni przed niskimi temperaturami – podsumowuje Ewa Paprocka, Product Manager Würth Polska.

Odzież termiczna i akcesoria są dostępne w e-sklepie: www.wurth.pl, sklepach stacjonarnych oraz u przedstawicieli handlowych Würth Polska.


O Würth Polska

Würth Polska jest liderem w technice zamocowań i dystrybucji produktów dla profesjonalistów, obecnym na polskim rynku ponad 32 lata. To nowoczesna firma i wiarygodny, stabilny pracodawca, który zatrudnia ponad 800 pracowników, z czego ponad 500 w Dziale Sprzedaży podzielonym na 7 obszarów – Auto, Cargo (w tym Agro), Drewno, Budownictwo, Metal, Instalacje i Budownictwo Inwestycje. Würth Polska posiada 50 sklepów stacjonarnych oraz rozbudowany sklep internetowy, który zapewnia możliwość zakupów 24h na dobę bez wychodzenia z domu. Centrala firmy i nowoczesne centrum logistyczne znajdują się w Warszawie. Koncern prowadzi sprzedaż wyłącznie firmom i osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Więcej informacji na Würth.pl

O grupie Würth

Grupa Würth została założona w 1945 r. w Niemczech. Obecnie składa się z ponad 400 samodzielnych firm, rozmieszczonych w ponad 80 krajach na wszystkich kontynentach. Zatrudnia ponad 83 tys. osób, z czego ponad 33 tys. to przedstawiciele handlowi. Würth to również ponad 3,7 mln klientów. Zgodnie z rocznym sprawozdaniem finansowym, w 2022 r. Grupa Würth osiągnęła łączną sprzedaż na poziomie 19,95 mld EUR.