Oświetlenie placu budowy od fazy wstępnej do wykończeniowej. Porady eksperta

W sezonie krótszych dni i wydłużonego czasu pracy z ograniczoną widocznością rośnie znaczenie odpowiedniego oświetlenia. Powinno ono nie tylko zapewniać bezpieczeństwo i komfort pracy, ale również spełniać szereg wymogów prawnych. Jak zatem dobrać optymalne oświetlenie, które będzie nie tylko efektywne, ale i zgodne z przepisami? Sebastian Łowkis, Business Development Manager Lighting Milwaukee Poland, wskazuje na kluczowe kryteria wyboru oświetlenia placu budowy, z uwzględnieniem różnych etapów robót i nowoczesnych technologii, które mogą znacząco podnieść jakość pracy.

Zgodność z prawem

Przepisy dotyczące oświetlenia są precyzyjnie określone w polskim prawie, w tym w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach budowlanych. Zgodnie z tymi regulacjami oświetlenie na placu budowy musi zapobiegać powstawaniu wydłużonych cieni, olśnienia wzroku, zmiany barw znaków lub zakłóceń odbioru i postrzegania sygnałów oraz znaków stosowanych w transporcie, a także nie powinno powodować zjawisk stroboskopowych. Oświetlenie powinno być zatem dostosowane do charakteru pracy, z uwzględnieniem takich parametrów, jak intensywność, jednolitość, a także zdolność do unikania oślepiających odbić światła.

– Dobierając oświetlenie placu budowy, należy zwrócić uwagę na szereg parametrów. Niezwykle istotnym czynnikiem jest temperatura barwowa, która powinna być zbliżona do naturalnego światła słonecznego. Takie światło zapewnia optymalne warunki do koncentracji i komfortu widzenia. Temperatura barwowa takiego światła to 4000-5000K i jest to barwa neutralna. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na jednolitość i intensywność strumienia światła, cechy te są kluczowe w zapobieganiu zmęczeniu wzroku oraz wypadkom. Pamiętając o tych parametrach, można wybrać oświetlenie, które nie tylko spełni wymogi prawne, ale przede wszystkim zapewni bezpieczne i efektywne środowisko pracy dla wszystkich profesjonalistów – mówi Sebastian Łowkis, Business Development Manager Lighting Milwaukee Poland.

Oświetlenie w fazie wstępnej

W fazie wstępnej budowy, gdzie działania są dynamiczne, a miejsce wykonywania prac na placu często się zmienia, kluczowe jest zapewnienie mobilnego oświetlenia. W początkowym okresie inwestycji prace najczęściej obejmują przygotowanie terenu, wykopy, a także ustawienie podstawowych struktur budowlanych, które wymagają dobrej widoczności w różnych warunkach pogodowych i lokacjach.

– W początkowej fazie budowy na placu pojawiają się większe maszyny i urządzenia, co wymaga oświetlenia zapewniającego dobrą widoczność na dużym obszarze. Teren wykonywania prac najlepiej oświetlać z różnych stron, tak aby wiązki światła krzyżowały się i eliminowały powstawanie cienia. Idealnym rozwiązaniem są zasilane akumulatorowo maszty oświetleniowe, które można skierować na konkretne sektory placu budowy. Takie reflektory powinny być wyposażone w wysokiej jakości moduły LED, które zapewniają intensywny i równomierny strumień światła. Jednocześnie lampy muszą być odporne na uderzenia i gwarantować długi czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora. Wybór oświetlenia w tej fazie powinien uwzględniać również łatwość rozstawienia, a także możliwość szybkiego przestawiania w razie zmiany miejsca wykonywania prac – mówi Sebastian Łowkis.

Widoczność w trakcie wznoszenia konstrukcji

Podczas budowy konstrukcji, która obejmuje wznoszenie fundamentów, ścian, dachów oraz innych kluczowych elementów konstrukcyjnych, wymagane jest oświetlenie o dużym zasięgu i intensywności.

– Prace na tym etapie często są prowadzone na różnych wysokościach i trudno dostępnych miejscach. Idealnym rozwiązaniem są tutaj zasilane akumulatorowo lampy strefowe LED, jak np. Lampa Strefowa LED M18ONESLSP, które można łatwo przemieszczać i zawieszać na elementach konstrukcji, jak np. metalowe czy drewniane belki. Lampa strefowa zapewnia do 8 godzin pracy na jednym ładowaniu akumulatora z wysoką odpornością na wilgoć i pył. Ponadto, dzięki technologii Trueview, zapewnia ona światło o odpowiedniej mocy i temperaturze barwowej, co jest istotne dla komfortu i bezpieczeństwa pracowników. Lampy strefowe zapewniają kąt świecenia w zakresie 180°-360°, co jest niezwykle ważne podczas pracy w trudno dostępnych miejscach placu budowy, gdzie standardowe oświetlenie stacjonarne może nie być wystarczające. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, jak regulacja natężenia wiązki światła za pomocą aplikacji czy możliwość ustawienia harmonogramu pracy. Dzięki temu pracownicy mogą w wygodny sposób dostosować moc światła do swoich potrzeb i włączyć lub wyłączyć lampę zdalnie, gdy ta znajduje się w trudno dostępnym miejscu. Zwiększa to funkcjonalność i bezpieczeństwo w tej kluczowej fazie budowy – mówi Sebastian Łowkis

Podsumowując, od fazy wstępnej, poprzez budowę konstrukcji, aż po etap wykończeniowy, każdy krok wymaga indywidualnego podejścia do oświetlenia. Wybierając nowoczesne technologie i mając na uwadze kluczowe parametry, takie jak temperatura barwowa, współczynnik oddawania barw – CRI, jednolitość oraz intensywność światła, możemy znacząco podnieść standardy pracy oraz zminimalizować ryzyko wypadków.


O Milwaukee

Milwaukee jest przodującym producentem elektronarzędzi Heavy Duty, przenośnych elektronarzędzi i akcesoriów dla profesjonalnych użytkowników. Od momentu rozpoczęcia działalności w 1924 roku, marka Milwaukee jest liderem w branży elektronarzędzi zarówno pod względem trwałości, jak i wydajności. Koncentrując się m.in. na branży budowlanej, hydraulicznej, stolarskiej, dekarskiej i transportowej, marka oferuje najwyższej jakości rozwiązania technologiczne oparte na elastycznych platformach akumulatorowych M18, M12 oraz MX Fuel. Katalizatorem kolejnych innowacji Milwaukee od lat jest podnoszenie bezpieczeństwa i wydajności pracy profesjonalnego użytkownika, a także dążenie do stworzenia całkowicie bezprzewodowego środowiska pracy. Marka oferuje coraz większą ilość akumulatorowych alternatyw pozbawionych mankamentów rozwiązań napędzanych spalinowo, sieciowo bądź pneumatycznie. Bez kompromisów na mocy i wydajności, a także bez emisji spalin, konserwacji czy konieczności stosowania benzyny.