Łatwe szlifowanie każdej krawędzi Nowa szlifierka do krawędzi ES-ETS 125/ES-ETSC 125 Festool

Który rzemieślnik tego nie zna? Żmudne, czasochłonne szlifowanie klockiem szlifierskim, przeszlifowane krawędzie, odnawianie krawędzi? Niewdzięczne i mało dochodowe prace. Każda krawędź jest inna. Może być cięta lub frezowana, surowa lub lakierowana. Aby możliwie najprościej i najskuteczniej szlifować krawędzie, we wrześniu 2020 roku Festool wprowadza na rynek mobilną szlifierkę do krawędzi.   

 

Nasza nowa szlifierka do krawędzi oznacza koniec ręcznego szlifowania krawędzi. Wiele osób szlifuje krawędzie za pomocą klocka do szlifowania ręcznego, który jest niedrogi, ale praca przy jego użyciu jest czasochłonna i podatna na błędy. Powstaje też dużo pyłu – mówi menedżer produktu, Simon Gröger z Festool. Większe firmy posiadają zazwyczaj stacjonarne szlifierki taśmowe krawędzi do szlifowania zgrubnego lub centra obróbki. Pozwalają one na szybkie i ekonomiczne szlifowanie krawędzi. Jest to dobre w przypadku większych serii i partii, ale wiąże się z wysokimi kosztami inwestycyjnymi i operacyjnymi. Systemy stacjonarne w mniejszym stopniu nadają się do szlifowania małych części, krótkich serii, szlifowania dokładnego i szlifowania lakieru. – Do możliwe było również szlifowanie krawędzi z wolnej ręki za pomocą szlifierki mimośrodowej, taśmowej lub oscylacyjnej . Trzeba być jednak ostrożnym, ponieważ w razie przechylenia można przeszlifować lub ściąć krawędź, ze względu na agresywne szlifowanie maszynowe . A to zazwyczaj wymaga wielu poprawek, takich jak ponowne gruntowanie i wypełnienie.

 

Rozwiązanie: Szlifierka do krawędzi do wszystkich krawędzi

Nowa szlifierka do krawędzi najlepiej nadaje się do szlifowania drewna litego, jak również do szlifowania lakieru, wypełniacza oraz szlifowania międzyoperacyjnego – do wszystkich poprawek krawędzi oraz tynkowania krawędzi z każdego materiału i każą powłoką. Praca przy użyciu naszej nowej szlifierki jest tak samo elastyczna, jak szlifowanie ręczne. Jest jednak znacznie szybsza, ponieważ szlifierka do krawędzi pracuje w sposób maszynowy, a więc jest mniej podatna na błędy. Szlifierka do krawędzi przylega całkowicie do krawędzi i zapewnia doskonały szlif. – Nową szlifierkę do krawędzi opracowaliśmy w taki sposób, aby nie przechylała się na krawędzi już od momentu pierwszego zastosowania, a tym samym nie przeszlifowywała krawędzi. W porównaniu do szlifowania krawędzi przy użyciu klocka do szlifowania ręcznego, czas pracy można skrócić do 50 procent: Wystarczy otworzyć nowy Systainer³, wyjąć szlifierkę, przyłożyć ją do krawędzi i można ruszać – szybko, skutecznie i bez błędów. Za pomocą nowej szlifierki można szlifować wszystkie rodzaje krawędzi – niezależnie od tego, jak wyglądają: czy są proste czy zaokrąglone, surowe czy lakierowane, prostokątne czy skośne (od 43° do 92°); elementy obrabiane, mogą być małe, duże i nieporęczne, wąskie lub szerokie (od 5 do 60 mm). Nowa szlifierka do krawędzi umożliwia bezbłędne szlifowanie wszystkich krawędzi. Można wykonywać nawet zewnętrzne zaokrąglenia konturu, jak w przypadku okrągłego stołu jadalnego i narożniki wewnętrzne .

 

Przemyślana w każdym detalu

Nowa szlifierka do krawędzi zapewnia wszechstronność zastosowań również dzięki regulacji kąta. Umożliwia ona pomiar i ustawianie kątów, w tym wolnych bez użycia narzędzi. Aby zapewnić najwyższą precyzję dodaliśmy wskaźnik kąta z możliwością kalibracji. – Wyposażyliśmy nową szlifierkę do krawędzi w dwa ustawienia szlifowania : W trybie Hard – ustawienie szlifowania wstępnego – krawędź jest szlifowana zgodnie z ustawionym kątem. W trybie Soft – czyli w ustawieniu szlifowania międzyoperacyjnego – szlifierka do krawędzi dokładnie dopasowuje się do szlifowanej powierzchni. Ma to tę zaletę, że lakier czy wypełniacz nie zostaną przeszlifowane. Festool opracował również rozwiązanie, które ma na celu ochronę elementu obrabianego: pasek ślizgowy na płytce ślizgowej można szybko i łatwo wymienić w zależności od powierzchni – welur dla powierzchni wrażliwych i tworzywo sztuczne dla wszystkich innych powierzchni. Również lakierowane elementy można szlifować w sposób niezawodny i wygodny, a rezultat będzie perfekcyjny i powtarzalny.


Bezpyłowe szlifowanie: dobre dla powierzchni i dla płuc

Od wielu lat Festool dokłada starań, aby każdy nowy produkt przyczyniał się do ochrony zdrowia. Również w przypadku nowej szlifierki do krawędzi Festool umożliwia szlifowanie bezpyłowe: poprzez własne odsysanie za pomocą worka na pył lub w połączeniu z odkurzaczem mobilnym.

Nowa szlifierka do krawędzi będzie dostępna w specjalistycznych sklepach od września 2020 r. w pakiecie ES-ETSC 125 Li 3,1 z kompaktową szlifierką akumulatorową ETSC 125 Li 3,1 i nową prowadnicą precyzyjną AH-ES-ETS-ETS/ETSC w nowym Systainerze³ lub w pakiecie ES-ETS 125 REQ z wariantem sieciowym ETS 125 REQ i nową prowadnicą precyzyjną AH-ES-ETS-ETS/ETSC, również w nowym Systainerze³. Dla klientów, którzy już posiadają szlifierkę ETS 125: niezależnie od tego, czy jest to wariant sieciowy ETS 125 REQ, czy kompaktowa szlifierka akumulatorowa ETSC 125 Li 3,1 – mogą oni zmienić swoją szlifierkę (od roku modelowego 2016) w szlifierkę do krawędzi za pomocą nowej prowadnicy precyzyjnej AH-ES-ETS/ETSC. v

Więcej informacji znajduje się www.festool.pl ___________________________________