Kobieta (wygodnie) pracująca. Jak wybrać damski strój roboczy?

Kiedy można powiedzieć, że odzież robocza jest „kobieca”? Pracujące fizycznie i majsterkujące panie nie mają wątpliwości: gdy zapewnia wygodę oraz bezpieczeństwo pracy i dobrze się prezentuje. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu stroju, by spełniał te kryteria? Wyjaśnia Grzegorz Marcinkowski z firmy Blaklader, która stworzyła w każdej kategorii produktowej pełne kolekcje w wymiarach kobiecych.

Choć branża budowlana, przemysłowa czy transportowa są zdominowane przez mężczyzn, można w nich spotkać coraz więcej utalentowanych i doświadczonych specjalistek. Także wiele pań rozwija swoje pasje i talenty do różnego rodzaju hobbystycznych prac w domach, ogrodach czy warsztatach. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom, rynek oferuje dziś spersonalizowaną garderobę dopasowaną do niemal każdego rodzaju zawodowej lub rekreacyjnej aktywności.

Zmierz się dokładnie

Kluczowe parametry pomagające znaleźć odpowiedni strój roboczy dla kobiety to obwód biustu mierzony w najszerszej części klatki piersiowej, obwód talii w jej najwęższym miejscu, obwód bioder w ich najszerszym miejscu oraz długość nogawki od krocza do kostki – wyjaśnia Grzegorz Marcinkowski z Blaklader. – Posiadając te wymiary, należy porównać je z tabelą rozmiarów producenta, poświęconej damskiej kolekcji i na tej podstawie rozpocząć mierzenie konkretnych elementów stroju.

Odpowiednio opracowana i sprawdzona rozmiarówka dla kobiet to narzędzie bardzo ułatwiające dobór odpowiedniej garderoby roboczej. Zwłaszcza, gdy tak jak w przypadku marki Blaklader, jest efektem ciągłych testów użytkowniczek, przekazujących swoje wrażenia i sugestie projektantom. Dzięki temu, mogą optymalizować kroje, materiały oraz funkcjonalne rozwiązania wpływające na wartość użytkową odzieży.

Postaw na elastyczność

Odmienność kroju ubrań przeznaczonych dla pań to w zasadzie jedyna duża różnica w stosunku do ich męskich odpowiedników. Gdy bowiem wybierzemy już konkretny rozmiar, należy zwrócić uwagę na podobne kwestie, jak w przypadku strojów dla panów.

Niezależnie od płci użytkownika, warto w pierwszej kolejności sprawdzić parametry elastyczności odzieży – podkreśla Grzegorz Marcinkowski. – W związku z tym, że strój ma zapewniać komfortowe wykonywanie mniej lub bardziej intensywnej pracy fizycznej, bardzo istotna jest rozciągliwość zastosowanych materiałów. Dotyczy to zwłaszcza „ruchomych” elementów, takich jak łokcie czy kolana. Tam doskonale sprawdza się rozciągliwy stretch, z którego wykonuje się tego typu fragmenty lub nawet całe części ubioru – w tym przede wszystkim spodnie, z reguły najintensywniej „pracujące” podczas licznych kucnięć i przysiadów.

Oddychaj warstwami

Innym parametrem stroju roboczego, który jest kluczowy z punktu widzenia komfortu pracy jest oddychalność materiałów. Jej właściwy poziom pomaga zachować odpowiedni bilans cieplny podczas wysiłku fizycznego, chroniąc użytkowniczkę z jednej strony przed przegrzaniem, z drugiej zaś przed przemarznięciem. W tym kontekście istotna jest też kwestia trójwarstwowości stroju.

Zasada trzech warstw pomaga w dostosowywaniu odzieży roboczej do rodzaju i warunków pracy – wyjaśnia Grzegorz Marcinkowski. – Chodzi w niej o to, żeby można było na bieżąco dostosowywać się do etapu i temperatury pracy. Inaczej bowiem będzie wyglądał komfortowy strój, gdy rozpoczynamy pracę w ogrodzie chłodnym rankiem, a inaczej, gdy popracuje się kilka godzin i w międzyczasie zacznie nam przygrzewać słońce.

Pierwszą warstwą jest zawsze bielizna, najczęściej w postaci przylegających, miękkich bluzek i getrów. Ich zadaniem jest utrzymywanie ciała w cieple i suchości, do czego najlepiej nadaje się bawełna i poliester. Warto zwrócić uwagę na sugerowany przedział temperatur użytkowania oraz takie dodatki jak specjalne strefy rozgrzewające w okolicach ramion, pleców czy boków, gdzie najłatwiej zmarznąć.

Druga, środkowa warstwa pełni głównie funkcję regulacyjną, ponieważ można ją zdejmować lub zakładać w zależności od tego, czy chcemy ochłodzić rozgrzane ciało czy też dogrzać je, rozpoczynając pracę czy robiąc sobie przerwę – wyjaśnia Grzegorz Marcinkowski. – W przypadku tej warstwy warto postawić na odzież z miękkich, elastycznych i dopasowanych materiałów. Najlepiej sprawdzają się tu łatwe w ubieraniu, rozpinane bluzy – wełniane bądź polarowe, a także koszule flanelowe.

Jeśli zamierzamy pracować na dworze lub w warunkach wymagających specjalnych właściwości stroju roboczego, dużo uwagi należy poświęcić ostatniej, ochronnej warstwie stroju. Zadaniem tego typu kurtek, płaszczy, spodni czy kombinezonów jest zabezpieczenie użytkowniczki przed działaniem czynników zewnętrznych – najczęściej atmosferycznych, ale w wielu miejscach pracy także np. chemicznych. Ubrania powinny być lekkie, elastyczne, oddychające i wykonane z wytrzymałych oraz łatwych w utrzymaniu czystości materiałów.

Skontroluj detale

O funkcjonalności i ergonomii stroju roboczego decydują też detale, takie jak chociażby kieszenie. Warto zastanowić się nad tym, ile ich potrzebujemy, gdzie powinny być umiejscowione, czy wolimy otwarte, zamknięte, wpuszczane bądź wiszące. Wygodę zapewnią także wstępnie ukształtowane łokcie i kolana, odpinany kaptur, dwukierunkowy zamek błyskawiczny, podwyższony stan z tyłu spodni, podszyte taśmą szwy separujące od wiatru bądź różnego rodzaju ściągacze, troczki i rzepy.

Gdy już więc uda się ustalić techniczne aspekty stroju, pozostaje decyzja odnośnie kwestii estetycznych. A te wcale nie muszą być marginalne – nowoczesna odzież robocza potrafi również pod tym względem wiele zaoferować, zwłaszcza pod względem atrakcyjnych krojów bądź zróżnicowanej kolorystyki. Dzięki temu użytkowniczki mogą pracować nie tylko wygodnie i bezpiecznie, ale również stylowo.

www.blaklader.pl

Firma Blaklader to szwedzki producent wysokiej jakości odzieży roboczej. Od ponad 60 lat dostarcza profesjonalistom ubrania przystosowane do pracy w najróżniejszych warunkach – od niewielkich warsztatów po ekstremalne miejsca takie jak kopalnie czy platformy wiertnicze. Renomę marki zbudowało połączenie wyjątkowej trwałości, funkcjonalności i estetyki produktów Blaklader z szybką i nastawioną na klienta obsługą serwisową.

Odzież i akcesoria Blaklader są dostępne w 16 krajach. Polski oddział firmy został uruchomiony w 2019 roku.