DREMA 2023 – dzień pierwszy już za nami!

Blisko 400 firm z 20 krajów, udział zwiedzających z trzech kontynentów, blisko 20 wydarzeń towarzyszących – tak w skrócie prezentuje się tegoroczna edycja targów DREMA. Rozpoczęte dziś najważniejsze wydarzenie dla branży drzewno-meblarskiej potrwa do 15 września. Podczas uroczystego otwarcia wręczono Złote Medale Grupy MTP dla najlepszych produktów. Z kolei stoiska, które zostały zaaranżowane ze szczególną wizją otrzymały Nagrodę Acanthus Aureus.

– To już 39. edycja targów DREMA – za rok szykuje się nam naprawdę duży jubileusz. Tym lepszy, że w tym czasie z targów, które miały kilkudziesięciu wystawców i nie miały więcej niż 1000 m2 powierzchni, wspólnie z Państwem dopracowaliśmy to wydarzenie, i w tej chwili DREMA jest 3. wydarzeniem producentów maszyn i technologii dla przemysłu drzewno-meblarskiego w Europie, wymienianym na równi z targami w Hanoverze i Mediolanie. Dzięki tym targom, dzięki zbudowanej społeczności, dzisiaj polski przemysł meblarski jest trzecim najważniejszym eksporterem mebli na świecie, a przemysł drzewny jest jednym z liderów w swojej kategorii w Europie. To dla nas bardzo ważne i mamy nadzieje, że następne cztery dni rozmów w Poznaniu przyczynią się do wybudowania wizji strategii i rozwoju tych branż na kolejne lata. Pomimo trudnych czasów (a one nawet w mojej historii pracy na targach – ja z DREMĄ jestem związany od ponad 25 lat) – przychodziły w latach 2000, 2011, 2016  i za każdym razem polska branża wychodziła z tych kryzysów silniejsza i nastawiona na rozwój. Wierzę, że i tym razem tak będzie. – mówił we wtorek (12 września) podczas otwarcia targów DREMA Tomasz Kobierski, prezes Grupy MTP.

Poznań – stolica nowoczesnych technologii dla sektora drzewnego i meblarskiego

– Innowacyjność to przewaga w naszych rękach. W tym trudnym czasie dla branży drzewnej i meblarskiej, ma to szczególne znaczenie. Jako meblarze, jesteśmy wdzięczni, że możemy spotkać się tutaj w Poznaniu i współpracować. – podkreślał Michał Strzelecki, Dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.

Poznań to od ponad stu lat miasto targów i międzynarodowych spotkań, które przyciąga wystawców i zwiedzających licznymi atrakcjami. Przede wszystkim śmiało można stwierdzić, że stolica Wielkopolski to również stolica nowoczesnych technologii dla sektora drzewnego i meblarskiego. To tu spotykają się przedstawiciele najważniejszych instytucji branżowych oraz liderzy rynku, aby wspólnie debatować nad przyszłością branży i chwalić się swoimi najnowszymi osiągnięciami. Z kolei zwiedzający mają niepowtarzalną okazję, aby doświadczać innowacji na żywo i móc wdrażać gotowe rozwiązania w swoich przedsiębiorstwach.

– Targi DREMA to główna platforma promocji przemysłu drzewnego. Obecnie, wśród zdefiniowanych największych zagrożeń branży jest oczywiście inflacja, ale również brak dostępności surowca i wykwalifikowanych kadr. W odpowiedzi na te wyzwania wszyscy uczestnicy rynku drzewnego i meblarskiego powinni przyłożyć się w swoich firmach do propagowania przemysłu 4.0. oraz rozwoju automatyzacji. Cieszę się, że nasi wystawcy i partnerzy obecni na targach odpowiadają na te potrzeby. – wspomniał na ceremonii otwarcia targów DREMA Andrzej Półrolniczak, Prezes Stowarzyszenia Maszyn, Urządzeń i Narzędzi Do Obróbki Drewna DROMA.

Złote Medale wręczone

Tradycyjnie podczas gali otwarcia targów wręczono Złote Medale MTP. To nagroda dla innowacyjnych produktów i rozwiązań. To również kampania promocyjna nagradzanych firm, która zaczyna się na targach Grupy MTP. Jednym z głównych powodów udziału wystawców w konkursie jest rozpoznawalność i prestiż Złotego Medalu.

Laureaci posługują się motywem nagrody w komunikacji skierowanej do kontrahentów, końcowych użytkowników i konsumentów, którzy z kolei traktują Złoty Medal jako ważną rekomendację zakupową. Kapituła postanowiła przyznać dziesięć medali targów DREMA.

  1. 5-OSIOWE CENTRUM OBRÓBCZE CNC TORMAT.SMART.PLUS.ZT – DINCMAK MAKINE SANAYI TiC. Ltd. STi. – zgłaszający i producent, paw. 6, st. 54
  2. Ablacja laserowa – innowacyjna metoda ostrzenia narzędzi diamentowych – ITA TOOLS Sp. z o.o. – zgłaszający i producent, paw. 5, st. 38
  3. Centrum Obróbcze BeamCenter Expert 1363 – SERON Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. K. – zgłaszający i producent, paw. 5, st. 66
  4. Kocioł pelletowy “One Plus” – HEIZTECHNIK Sp. z o.o. – zgłaszający i producent, paw. 6, st.28
  5. Maszyna do zbijania palet Callisto 4 – BizeA Sp. z o.o. – zgłaszający i producent, paw. 5, st. 11
  6. Ploter frezujący ATC 2030 SEMI AUTO – POLSKA GRUPA CNC Damian Laskowski – zgłaszający i producent, paw. 5, st.22
  7. Przemysłowe gwoździarki pneumatyczne BIZON do gwoździ w zwojach połączonych drutach: 553 DC, 653 DC, 703 DC, 903 DC – BizeA Sp. z o.o. – zgłaszający i producent, paw. 5, st. 11
  8. Seria D – Wyspy zaworowe z technologią predykcyjnej diagnostyki CoilVision® – CAMOZZI Automation S.p.A. – zgłaszający i producent, paw. 6, st. 47
  9. V3D-XB zestaw frezów do paneli 3D – N-POL Krzysztof Noga – zgłaszający, N-POL cutting tools – producent, paw. 5A, st. 42
  10. WMGS – wielofunkcyjna modułowa głowica szlifierska – Abrasives group Tomasz Bartkowiak – zgłaszający i producent, paw. 5, st. 71

Również konsumenci wybierali najlepszy produkt spośród wszystkich nagrodzonych Złotym Medalem. Ten laur przypadł ablacji laserowej – innowacyjnej metodzie ostrzenia narzędzi diamentowych firmy ITA Tools Sp. Z o.o., który otrzymał 38,85% wszystkich oddanych głosów w plebiscycie.

Stoiska ze szczególną wizją

Nagrody „Acanthus Aureus” to tradycja imprez organizowanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. Celem konkursu jest nagradzanie stoisk wystawienniczych, których rozwiązania architektoniczne i graficzne sprzyjają realizacji strategii marketingowej firmy, kształtowaniu pozytywnego wizerunku firmy i tworzeniu atmosfery właściwej dla bezpośredniej komunikacji z klientem i z rynkiem. Na targach DREMA 2023 nagrody Acanthus Aureus przyznano 7 firmom: FANUC Polska Sp. z o.o. (Pawilon 5, stoisko 8), Lazzoni Group Sp. z o.o. Sp. K. (Pawilon 5, stoisko 35), FELDER GROUP POLSKA Sp. z o.o. (Pawilon 5, stoisko 70, Pawilon 6, stoisko 12), BECKER POLSKA Sp. z o.o. (Pawilon 5, stoisko 54), SALVAMAC Sp. z o.o. (Pawilon 5, stoisko 68), IMOS AG (Pawilon 6, stoisko 26), MAT-TAR (Pawilon 6, stoisko 19).

DREMA dla profesjonalistów i pasjonatów

Na zwiedzających – przedstawicieli branży drzewno-meblarskiej, już pierwszego dnia czekało mnóstwo atrakcji – a to przecież dopiero pierwszy dzień targów! 10 całodziennych stref pokazowych tętniło życiem – a w nich warsztaty, prezentacje sprzętu i fachowa wiedza.

Wśród kluczowych wydarzeń podkreślić należy Fabrykę Mebli na Żywo DROMA  –  czyli pokazy live najnowszych technologii produkcji mebli/ wyrobów z drewna z zastosowaniem polskich maszyn, projektu Drema Dzieciom dla Ukrainy i produkcji mebli dziecięcych na cele charytatywne, Strefę Parkietu wraz z pokazami i warsztatami parkieciarskimi – zarządzanej przez Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy, Poligon Umiejętności i Demonstracji Lakierniczych przygotowanych przez czasopismo Lakiernictwo Przemysłowe, przestrzeń DREMA Tools i DREMA Hobby zorganizowana we współpracy z firmą ITA Tools, w ramach której prezentowane są na żywo innowacyjne technologie ostrzenia i regeneracji narzędzi, pełna gama narzędzi dla stolarstwa, zakładów rzemieślniczych, branży wykończeniowej a nawet użytkowników DIY. Dużym zainteresowaniem cieszyła się Strefa Czystego Powietrza z ekspozycją nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań oraz systemów dla ogrzewania od Magazynu Biomasa, wystawa eksponatów konkursowych Wyczarowane z Drewna oraz XXII Mistrzostw Polski We Wbijaniu Gwoździ zorganizowanych z ramienia Wydawnictwa Inwestor, Strefa Live Woodworking od portalu Narzędzioholicy.pl – wydarzenie, którego celem jest prezentacja nowych rozwiązań, technologii, pokazów narzędzi i kunsztu pracy zaproszonych partnerów, gości i liderów branży narzędziowej.

Nowością tegorocznej edycji targów DREMA 2023 jest Strefa Trendów dla Meblarstwa – miejsce spotkań i ekspozycja firm z branży meblarskiej, pokazy designu i najnowszego wzornictwa dotyczącego projektowania mebli (płyty, tkaniny, okucia) oraz Strefa Pokazowa Youtuberów wraz z pokazami rzemiosła drewnianego na rozwiązaniach sprzętowych dostarczonych przez firmę Felder, w wykonaniu znanych twórców internetowych: ARGO Woodcraft oraz Wood Flow.

Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i  Meblarskiego DREMA potrwają  do 15 września 2023 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Fotogaleria: https://drema.pl/pl/multimedia/

Program wydarzeń: https://drema.pl/pl/program-wydarzen/

Już dzisiaj również warto zakupić bilet: https://tobilet.pl/targi-drema-2023.html