Taśmy montażowe: kiedy nie ma mowy o młotku i wiertarce

Każdy fachowiec, a z pewnością również wiele domorosłych „złotych rączek”, zdążyło zauważyć, że na rynku dostępnych jest wiele taśm montażowych. Warto pamiętać, że istnieje co najmniej kilka rodzajów tych produktów, a każdy z nich sprawdzi się w nieco innej sytuacji.

W zależności od tego, jaką pracę mamy do wykonania, przyda nam się inny, bardzo konkretny rodzaj taśmy montażowej. Taśmy montażowe mają różne stopnie siły adhezji, toteż nadają się do zastosowania w różnych sytuacjach. Najpierw odpowiemy sobie na pytanie, kiedy przyda nam się taśma montażowej, zaś w dalszej części artykułu przyjrzyjmy się trzem różnym rodzajom taśm tesa®.

W jakich sytuacjach przyda się taśma montażowa?

Taśmy montażowe to idealne rozwiązanie, jeżeli nasz klient nie chce wiercenia dziur w ścianach. Do zawieszenia lustra, skrzynki na klucze, tabliczki i wielu innych przedmiotów wystarczy jedynie taśma montażowa, odpowiednio dobrana do ciężaru przedmiotu i rodzaju powierzchni, które będą się ze sobą stykać. Różnorodność tych produktów sprawia, że poszczególne ich rodzaje przydadzą się zarówno w trakcie remontu pokoju, kuchni, łazienki, jaki i na zewnątrz.

Na zastosowaniu taśmy montażowej korzysta nie tylko klient, ale również sam fachowiec. Dzięki tym lekkim i niewielkim produktom nie trzeba wiercić dziur w ścianach, co sprawia, że cała praca jest znacznie bardziej estetyczna, a także lżejsza – i to dosłownie. Nie ma bowiem potrzeby zabierania ze sobą ciężkich wiertarek, a nawet młotka. Użycie taśmy montażowej jest niezwykle proste i szybkie, co wprost przekłada się na czas wykonania prac wykończeniowych dla klienta.

Rodzaje taśm montażowych

W trakcie remontu łazienki najlepiej sprawdzi się dwustronna taśma montażowa tesa® PRO 66952 Mounting Mirror, której masę klejącą wykonano z akrylu o zwiększonej lepkości. Jak sama nazwa wskazuje, opracowano ją specjalnie do trwałego mocowania luster i innych płaskich przedmiotów o maksymalnej grubości wynoszącej 4 mm. Produkt charakteryzuje się dużą odpornością na wilgoć i świetnie sprawdzi się na gładkich płytkach łazienkowych.

Do zadań specjalnych, czyli do trwałego umieszczenia na ścianie takich cięższych przedmiotów jak znaki, skrytki na klucze czy rozmaite dekoracje, niezawodna okaże się dwustronna taśma tesa® PRO 66792 Mounting Ultra Strong. To najmocniejsza taśma montażowa w ofercie marki tesa®. Dzięki zastosowaniu sztucznego kauczuku w roli masy klejącej pasek o długości 10 cm z powodzeniem utrzyma ciężar o wadze aż 10 kg, wyrówna też niewielkie nierówności powierzchni mocowania. Dzięki maksymalnej sile adhezji produkt świetnie sprawdzi się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz – na płytkach, wykończonym drewnie, kamieniu, a także na większości tworzyw sztucznych.

Do zastosowań na świeżym powietrzu niezawodna jest również taśma tesa® PRO 66751 Mounting Outdoor z masą klejącą z litego akrylu. Produkt umożliwia trwałe i stabilne zamocowanie takich przedmiotów jak skrzynka na listy czy numer domu na najtrudniejszych powierzchniach, na przykład płytkach, cegłach, metalu czy twardych tworzywach sztucznych. Pasek o długości 10 cm utrzyma ciężar o wadze 1 kg, taśma jest przy tym odporna na działanie promieni UV i czynników pogodowych.

Na koniec kilka wskazówek, o których warto pamiętać w trakcie stosowania każdej taśmy montażowej. Dla maksymalnej przyczepności przedmiot i powierzchnię mocowania należy oczyścić z kurzu, brudu i tłuszczu. Nie wolno też dotykać powierzchni samoprzylepnej taśmy – obniży to jej siłę adhezji. Jeżeli z kolei taśma jest dwustronna, to najpierw należy przykleić ją do bardziej chropowatej powierzchni.

Paski taśmy należy naklejać pionowo na całej długości przedmiotu lub powierzchni mocowania, zaś lepsze sklejenie zapewni dociskanie taśmy przez około pięć sekund. Aby usunąć taśmę, należy pociągnąć ją w kierunku równoległym do ściany. Warto pamiętać, że po odklejeniu taśmy na przedmiocie mocowania mogą pozostać ślady kleju. Aby się ich pozbyć, wystarczy użyć zmywacza tesa®.