PlanRadar: Digitalizacja pomoże firmom budowlanym przetrwać kryzys

W dobie rekordowej inflacji i wysokich stóp procentowych Polacy przestali budować domy i kupować mieszkania. Rynek nieruchomości zwolnił, przez co coraz więcej firm budowlanych mierzy się dziś z brakiem zleceń. Jakby tego było mało, w branżę uderzają braki surowców oraz rekordowe ceny materiałów. Przedstawiciele sektora intensywnie szukają obszarów, w których mogą zoptymalizować koszty. Ekspert PlanRadar przekonuje, że znajdą je w cyfrowych technologiach.

Według wstępnych danych GUS w 2022 r. rozpoczęto budowę 200,3 tys. mieszkań, tj. o 27,8 proc. mniej niż przed rokiem. O 12,8 proc. zmalała także liczba wydanych pozwoleń budowy. Degresja daje się we znaki nie tylko deweloperom, ale także firmom budowlanym, które zaczynają coraz intensywniej odczuwać ograniczoną liczbę zleceń. Przedstawiciele branży mówią wprost: budownictwo mieszkaniowe jest w zapaści i obecnie wracamy do poziomu sprzed kilku lat.

Niższy popyt na usługi firm budowlanych to jednak nie jedyny problem sektora. Wysokie ceny w hurtowniach to kolejne obciążenie, jakie spoczywa na barkach właścicieli firm wykonawczych. Z analizy Grupy PSB Handel wynika, że ceny materiałów budowlanych od stycznia do grudnia ubiegłego roku wzrosły średnio aż o 25 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2021. Najmocniej zdrożały izolacje termiczne (42 proc.), ściany i kominy (35 proc.), sucha zabudowa (32 proc.), izolacje wodochronne (32 proc.), cement i wapno (30 proc.) oraz dachy i rynny (30 proc.). Ale to nie wszystko – budowlańcy coraz częściej spotykają się z sytuacją, w której w sklepie zastają pustą półkę, a produktów, po które przyjechali po prostu nie ma.

Nic nie wskazuje jednak na to, aby sytuacja na rynku miała się w najbliższym czasie poprawić. – W ciągu najbliższego roku spodziewamy się jeszcze mniejszej liczby nowych inwestycji. Przewidujemy także dalszy wzrost poziomu cen materiałów budowalnych o około 20 proc. Niestety, wykonawcy muszą przygotować się na jeszcze intensywniejsze zaciskanie pasa mówi Krzysztof Studziński, kierownik zespołu PlanRadar w Polsce.

Oszczędności nie trzeba szukać daleko

W obecnej sytuacji przedstawiciele branży są zmuszeni do ekstremalnego oszczędzania. Przedsiębiorcy budowlani aktywnie szukają więc obszarów, w których znajdzie się jeszcze przestrzeń na dodatkowe cięcia kosztów. Okazuje się jednak, że nie trzeba ich szukać bardzo daleko – wymierne i odczuwalne korzyści finansowe może przynieść implementacja cyfrowych rozwiązań takich jak oprogramowanie do zarządzania budową i nieruchomościami PlanRadar.

PlanRadar umożliwia swoim użytkownikom bieżące opracowywanie i monitorowanie harmonogramu prac, a także przechowywanie i edytowanie wszystkich niezbędnych dokumentów w chmurze, co ogranicza „papierkową robotę” do koniecznego minimum. Co więcej, zaawansowana funkcja czatu pozwala na szybką i łatwą komunikację, dzięki której członkowie zespołów mogą wymieniać się informacjami na temat bieżących postępów, a także błyskawicznie reagować na wypadek pojawiających się awarii lub usterek, których wyeliminowanie przeciwdziała dodatkowym i niespodziewanym wydatkom.

– To, że cyfryzacja branży budowlanej jest konieczna nie ulega wątpliwościom. To właśnie dzięki niej sektor może zyskać innowacyjne i unikalne rozwiązania, które w końcowym rozrachunku zaowocują poprawą komfortu i jakości pracy. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że wdrożenie nowoczesnych technologii przynosi tak znaczne korzyści finansowe – a to za sprawą oszczędności czasu i ludzkich zasobów. Z naszych badań wynika, że użytkownicy naszej platformy PlanRadar są w stanie zaoszczędzić nawet 7 godzin czasu tygodniowo. W skali całego zespołu to naprawdę ogromna różnica – komentuje Krzysztof Studziński.

***

PlanRadar to oparte na chmurze oprogramowanie dla branż budowlanej oraz nieruchomości. Powstało w Wiedniu
w 2013 roku. Jak dotąd firma pozyskała już ponad 11 tys. klientów w 50 krajach na całym świecie i stabilnie rozwija współpracę z wiodącymi firmami w Polsce.

Aplikacja PlanRadar ma zastosowanie na różnych etapach inwestycji – od fazy projektowej, poprzez budowę, aż po wykończenie i zarządzanie obiektem. Aplikacja gromadzi w jednym miejscu kompletną dokumentację oraz informacje na temat stanu projektu. Umożliwia łatwe zarządzanie zadaniami związanymi z realizacją projektu i usuwaniem usterek. PlanRadar łączy dużą funkcjonalność z łatwością wdrożenia i obsługi. Z aplikacji można korzystać na komputerach oraz urządzeniach z systemami Windows, Android i iOS. Zarówno samo oprogramowanie, jak i wsparcie są dostępne w języku polskim. Pierwsze szkolenie pozwalające na rozpoczęcie efektywnego korzystania z narzędzia trwa tylko 10 minut.

PlanRadar działa w przejrzystym modelu abonamentowym, bez dodatkowych opłat za wdrożenie oraz ukrytych kosztów