Narzędzia u urządzenia miernicze wykorzystywane w przemyśle

Zakłady przemysłowe nie mogą obejść się bez profesjonalnych narzędzi. Przemysł motoryzacyjny, mechaniczny, tworzyw sztucznych – niezależnie od rodzaju, każda branża wymaga stosowania konkretnych narzędzi pomiarowych. Jakie są przyrządy pomiarowe najczęściej wykorzystywane w przemyśle? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Czym są precyzyjne narzędzia pomiarowe?

Narzędzia pomiarowe to szeroka grupa artykułów, wykorzystywanych obecnie w każdej dziedzinie przemysłu. Pozwalają na precyzyjną kontrolę różnego rodzaju wartości geometrycznych i fizycznych, co wpływa na jakość produktów i bezpieczeństwo procesów. Służą m.in. do mierzenia odległości, głębokości, określenia wartości temperatury i natężenia światła oraz innych czynników.

Narzędzia miernicze o wszechstronnym zastosowaniu

Urządzenia pomiarowe i diagnostyczne znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach. Na przykład, w przemyśle motoryzacyjnym służą do pomiarów części silnika, weryfikacji kształtu korbowodów, badania chropowatości zaworów i tłoków czy też szczelin we wtryskach. W przemyśle samolotowym umożliwiają wielokrotne pomiary na każdym etapie produkcji silników, skrzydeł i pozostałych elementów kluczowych.

W przemyśle optycznym są przeznaczone do mierzenia grubości, średnicy i promieni zakrzywienia komponentów optycznych. W elektrowniach wiatrowych służą do regularnej kontroli jakości w celu utrzymaniu możliwie najdłuższej żywotności i najlepszej wydajności turbin wiatrowych.

To jedynie kilka branż przemysłu, w jakich wykorzystywane są precyzyjne narzędzia pomiarowe. Są ponadto stosowane w przemyśle tworzyw sztucznych, technologii medycznych, mechanicznym oraz wielu innych. Wykorzystywanie nowoczesnych urządzeń skutecznie poprawia proces kontroli jakości i wydajności produkcji. Można ich używać bezpośrednio w warunkach produkcyjnych bądź w laboratoriach.

Wybierając narzędzia miernicze, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich funkcjonalność, ale też precyzję wykonania. Powinny one być wyprodukowane bardzo dokładnie i zgodnie ze standardami gwarantującymi szczegółowość detali nawet w bardzo wąskich tolerancjach.

Suwmiarki i płytki wzorcowe do suwmiarek

Wśród narzędzi pomiarowych powszechnie wykorzystywanych w przemyśle znajdziesz suwmiarki oraz płytki wzorcowe do suwmiarek. To urządzenia pomiarowe i diagnostyczne, które są niezbędne dla wymiarowej kontroli jakości produkcji. Te wygodne w użyciu urządzenia służą do mierzenia wymiarów wewnętrznych i zewnętrznych przedmiotów oraz ich głębokości z dokładnością setnych części milimetra. Standardowo urządzenia te pozwalają na pomiary do 150 mm, ale największe modele dają możliwość pomiarów nawet do 300 cm.

Wysokiej jakości suwmiarki, takie jak modele oferowane przez NA Technology, charakteryzują się wysoką dokładnością, niezawodnością działania i znakomitą stabilnością. Są bardzo odporne, co przekłada się na długi okres eksploatacji. Spełniają one surowe wymagania i normy jakości.

Średnicówki 3-punktowe

Precyzyjne narzędzia pomiarowe wykorzystywane w przemyśle to także średnicówki 3-punktowe. To praktyczne akcesoria służące do szybkich pomiarów otworów nieprzelotowych. Gwarantują powtarzalne i dokładne pomiary dzięki samoczynnemu centrowaniu i szybkiemu przesuwaniu. Nowoczesne narzędzia mogą być wyposażone w udogodnienia, takie jak duże wyświetlacze LCD zapewniające bardzo czytelne i precyzyjne odczyty.

Pryzmy pomiarowe

Jakie są przyrządy pomiarowe stosowane w przemyśle? Do popularnych narzędzi należą też pryzmy pomiarowe. Są wykorzystywane przy kontroli przedmiotów bezpośrednio na hali produkcyjnej bądź w warunkach laboratoryjnych. To specjalne podstawki z jednym albo kilkoma wycięciami w kształcie litery V, które służą do ustawiania osi elementów walcowych równolegle do stołu obrabiarki bądź powierzchni płyty pomiarowej. Narzędzia miernicze tego typu pozwalają na ustawianie półwyrobów albo elementów w czasie pracy na obrabiarkach oraz podczas zabiegów kontrolnych. Są też wykorzystywane jako pomocnicze przyrządy w rozmaitych operacjach procesów kontroli jakości.

Narzędzia miernicze mikrometryczne

Przyrządy mikrometryczne, zwane też mikrometrami, to kolejny rodzaj przyrządów pomiarowych, wykorzystywanych powszechnie w różnych branżach przemysłu. Funkcję wzorca pełni w nich precyzyjnie wykonana śruba mikrometryczna. Jej skok odtwarza znaną wartość długości, która wynosi zwykle 0,5 mm albo 1 mm. Owe precyzyjne narzędzia pomiarowe umożliwiają wykonywanie bezpośrednich pomiarów liniowych wymiarów: wewnętrznych, zewnętrznych i mieszanych. Można je podzielić na wersje mikrometryczne specjalne oraz ogólnego przeznaczenia.

Głębokościomierze suwmiarkowe

Jak sama nazwa wskazuje, głębokościomierze suwmiarkowe służą do pomiaru głębokości otworów albo szczelin. Cechują się przede wszystkim nietypowymi szczękami, które w trakcie pomiarów są ustawione na przeciwległych krańcach mierzonej szczeliny. Szczęki te pozwalają odczytać pomiary. Urządzenia pomiarowe i diagnostyczne tego typu przydają się ponadto do wykonywania precyzyjnych pomiarów wewnętrznego przesunięcia rur bądź wysokości nadlewu. Dobrej jakości głębokościomierze charakteryzują się bardzo wysoką dokładnością pomiarową. Ponadto muszą być odporne na wnikanie wody, pyłu oraz działanie chłodziwa czy smaru. Dzięki temu można je stosować przy maszynach obróbczych, gdzie może dochodzić do zachlapania chłodziwem i zanieczyszczenia urządzenia.

Czujniki zegarowe i cyfrowe

Urządzenia pomiarowe i diagnostyczne wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie wymagana jest bardzo duża precyzja pracy. Przykładem takiego narzędzia są czujniki cyfrowe oraz ich „analogiczny odpowiednik” – czujnik zegarowy. To przyrządy służące zazwyczaj do oceniania najazdów na krawędzie frezowane. Modele cyfrowe są wyposażone w wyświetlacze pozwalające na prezentację i odczyt szczegółowych wyników pomiaru. Są często stosowane w przedsiębiorstwach i zakładach zajmujących się obróbką metalu. Za ich pomocą można sprawdzić, czy konkretny element jest odpowiedni do użycia w maszynie, do frezowania, prac tokarskich albo kontroli kształtu danego elementu.

Źródło: https://na-technology.pl/