Maj pod znakiem pielęgnacji ogrodu

Choć jak przekonują synoptycy zimny, deszczowy kwiecień i początek maja nie był wcale żadną anomalią, to jednak opóźnił szereg ogrodowych prac, które w ubiegłym roku mieliśmy za sobą. Józefa Mieleszczuk – ogrodniczka, podpowiada, co powinno znaleźć się na liście najważniejszych rzeczy do zrobienia w ogrodzie i na działce w maju.

Najpierw trawnik

Równa, zadbana murawa w soczysto zielonym kolorze śni się niejednemu. Po zimie, trawnikowi w pierwszej kolejności należy się staranne wygrabienie i usunięcie warstwy obumarłej trawy, nawianych liści czy połamanych gałęzi. Robiąc porządek możemy też zająć się kretowiskami, które mogły pojawić się na trawniku po zimie. Do rozgrabienia kopców wystarczą grabie, ale pamiętajmy, że w wykopanej przez kreta ziemi mogą być kamienie. Dobrze je usunąć, żeby nie przeszkadzały w koszeniu. Drugim, ważnym krokiem jest wertykulacja trawnika. Nie tylko pobudza ona trawę do wzrostu, ale powoduje też, że gleba jest lepiej dotleniona i nawilżona. Warto pamiętać, że wertykulację powinno robić się po pierwszym koszeniu. W przeciwnym razie, jest szansa, że nowe pędy trawy zostaną uszkodzone.

Potem przycinanie

Pielęgnacja krzewów i drzew poprzez przycinanie gałęzi jest bardzo ważna na początku sezonu ogrodniczego. Powinniśmy pamiętać, że gałęzie przycina się z kilku powodów: żeby zapobiegać nadmiernemu zagęszczeniu roślin, żeby dać miejsce do wzrostu owocom, ale także zmniejszać podatność krzewów i drzew na różne choroby. Zasada, której warto się trzymać jest taka, że przycinamy rośliny z zielonymi, ale jeszcze nieotwartymi pąkami, przy czym temperatura nie powinna już spadać poniżej zera. Wiosną szczególnie warto zadbać o krzewy, które będą kwitły latem. To też dobry czas na porządki w krzewach owocowych, które będą owocowały późnym latem i wczesną jesienią – to maliny, porzeczki czy agrest. Przycinanie nie powinno też omijać drzew owocowych. Pomoże ono nie tylko w lepszych plonach, ale też ułatwi późniejsze zbiory. Przed nami dobry czas, żeby podcinać śliwy, brzoskwinie i rzeka morelowe. Niektóre drzewka oporządza się latem, po zbiorach. To czereśnie albo wiśnie.

Prace przy pielęgnacji i podcinaniu roślin, szczególnie w większych ogrodach, ułatwiają skrzynie ogrodowe. Nie trzeba nadkładać kilometrów, bo wspomniane skrzynie sprawdzają się w przechowywaniu wszystkich niezbędnych akcesoriów ogrodowych: od sekatorów jednoręcznych i nożyc, po sekatory teleskopowe i piłki do gałęzi. I co ważne, same skrzynie można ustawić w takim miejscu, żeby zawsze były po drodze i blisko. W sklepach znajdziemy modele, które są zrobione z tworzywa sztucznego w większości pochodzącego z recyklingu. To na przykład mniejsza skrzynia Keter Glenwood (390 litrów) w 60 proc. z plastiku z recyklingu, czy większa 570-litrowa Rockwood, w 65 proc. zrobiona z tworzyw z odzysku. Zaletą skrzyń z tworzywa jest to, że są bardzo odporne na warunki atmosferyczne. Nie dają się promieniom UV i deszczowi, przez co nie gniją, nie butwieją i nie zmieniają koloru. A jednocześnie nie trzeba ich impregnować.

Sieje się

Ogród jest dość wrażliwy na temperaturę i pogodę. Jeśli wiosna rozkręca się powoli, tak jak w tym roku, nie powinno się spieszyć z wysiewaniem warzyw i sadzeniem owoców. Nieco chłodniejszą pogodę akceptuje rzodkiew, szczypior i sałata. W cieplejsze dni lepiej siać marchewkę, szpinak czy pietruszkę i sadzić na przykład różne odmiany truskawek. Początek maja to też dobry moment, żeby posadzić kwiaty. Ozdobą będą dalie, mieczyki, nagietki, astry, cynie i pachnąca lawenda.

Na początku maja nie powinno się zapominać wzbogacaniu gleby żyzną i bogatą próchnicą, czyli czymś, co popularnie nazywamy nawozem lub kompostem. Kompost możemy brać z pryzmy kompostowej. Ale coraz więcej osób decyduje się na stawianie estetycznych i wygodnych w użyciu kompostowników, które mogą pomieścić sześćset czy siedemset litrów pozostałości po roślinach i pracach ogrodowych. A w dodatku, jak kompostownik Keter Mega Composter 650, w całości są zrobione z tworzyw z recyklingu. Trzeba pamiętać, że kompostowniki najlepiej ustawiać w zacienionych miejscach. Cień i wilgoć sprzyjają szybszemu rozkładowi kompostu. Inną ważna kwestią jest to, żeby kompost dokładnie wymieszać z ziemią w ogrodzie. To sprawi, że składniki odżywcze będą łatwiej dostępne dla roślin.