Poznaj najpopularniejsze rodzaje kluczy dynamometrycznych

Choć znają go przede wszystkim osoby związane z branżą samochodową, klucz dynamometryczny 1/4 cala nie jest przydatny wyłącznie dla mechaników. Duża popularność, jaką się cieszy wynika przede wszystkim z tego, że może być wykorzystywany przez osoby zatrudnione w wielu branżach. Korzysta się z niego między innymi na halach produkcyjnych i na placach budowy, a więc wszędzie tam, gdzie zarówno przy dokręcaniu, jak i odkręcaniu śrub i nakrętek musi być zastosowana konkretna siła, a zbyt mocne dokręcenie może być nawet bardziej niekorzystne niż zbyt słabe zabezpieczenie nakrętki albo śruby. Oczywiście, jeśli klucz dynamometryczny ma spełniać zadania, jakie stawia się przed nim, powinien być wybrany z odpowiednią starannością.

Klucz wychylny i jego możliwości

Klucz dynamometryczny wychylny cieszy się sporą popularnością przede wszystkim dlatego, że funkcjonuje w oparciu o bardzo proste zasady. Gdy śruba zaczyna stawiać opór, dochodzi do wychylenia się jego wskaźnika. Pozwala to na określenie, jaka siła została włożona w proces dokręcania. Klucz tego rodzaju zwraca na siebie uwagę także dlatego, że sam jego zakup nie wiąże się ze zbyt dużymi kosztami. Niestety, nie można liczyć na niego w sytuacjach, w których wymagana jest duża precyzja, dokładność nie jest bowiem jego największą zaletą. Zawsze jednak można korzystać z niego podczas prostszych prac. Jego zakup jest też dobrym rozwiązaniem w sytuacji, w której wcale nie mamy pewności, że poradzimy sobie z tego rodzaju kluczem. Pozwala na oswojenie się z narzędziem i opanowanie zasad, w oparciu o które narzędzie to funkcjonuje.

Klucz elektroniczny – zaawansowanie i wygoda

Oczywiście, klucz wychylny nie jest szczytem możliwości dzisiejszych narzędzi dynamometrycznych. Jeśli więc zależy nam na większej precyzji, a jednocześnie chcemy mieć pewność, że opanujemy sam sprzęt, z pomocą przychodzi nam klucz elektroniczny. Jego precyzja sięga nawet dwóch procent, trudno więc kwestionować jego przydatność czy to na hali produkcyjnej, czy to w warsztacie. Warto jednak pamiętać, że nie jest ona wcale największym atutem tego narzędzia. Nie mniej istotne wydaje się to, że klucz elektroniczny zapamiętuje ustawienia. Jeśli więc udało się nam znaleźć te najbliższe ideałowi, nie musimy obawiać się, że przy każdym użyciu będziemy skazani na ich odtwarzanie. Klucz taki bez problemu podłączymy do komputera, aby umieszczone na nim dane zgrać na dysk. Niestety, musimy liczyć się z tym, że rozwiązanie to jest nie tylko funkcjonalne, ale również drogie. Jeśli jednak precyzja jest nieodłącznym elementem prac warsztatowych, warto w nie zainwestować.

A może klucz wskaźnikowy?

Jeśli uważamy, że klucz elektroniczny jest zbyt dużym wydatkiem, z pewnością zainteresuje nas mniej zaawansowany, a tym samym również znacznie tańszy klucz wskaźnikowy. Pozwala on na kontrolowanie siły dzięki specjalnej wskazówce. Ta najczęściej znajduje się na rączce. Jeśli więc wymagana siła zostanie osiągnięta, wskazówka zasygnalizuje nam konieczność przerwania pracy. Oczywiście, klucz wskaźnikowy nie jest aż tak dokładny, jak jego elektroniczny odpowiednik, nadal jednak mamy do czynienia z narzędziem precyzyjnym, którego dokładność dochodzi do sześciu procent.

Nie tylko rodzaj ma znaczenie

Bez względu na to, na jakiego typu klucze dynamometryczne będą nam potrzebne się zdecydujemy, powinniśmy pamiętać o tym, że duże znaczenie ma to, kto odpowiada za jego produkcję. Nie do każdej firmy należy podchodzić z jednakowym zaufaniem, jeśli chce się uzyskać naprawdę solidny klucz bez ryzyka utraty pieniędzy.

 

Źródło: 1001narzedzi.pl