Trzynasta edycja rekordowa – podsumowanie targów DremaSilesia 2019

Aż 77 wystawców z sektora drzewno-meblarskiego zaprezentowało swoją ofertę na Targach Maszyn i Narzędzi Do Obróbki Drewna DremaSilesia 2019 w Sosnowcu! Imponująca ekspozycja zajęła 2000 m2 powierzchni wystawienniczej pawilonu Expo Silesia, a odwiedziło ją 1457 profesjonalistów z branży obróbki drewna!

Trzydniowe targi DremaSilesia odbyły się w dniach 26-28 kwietnia 2019 w Sosnowcu. Formuła spotkania nastawiona była na prezentację najlepszych rozwiązań dla sektora drzewno-meblarskiego, a ekspozycja koncentrowała się szczególnie na wysokiej jakości maszynach, narzędziach i urządzeniach dla branży obróbki drewna. Do dyspozycji zwiedzających przedstawiona została wyselekcjonowana, kompleksowa oferta najważniejszych firm – liderów przemysłu drzewno-meblarskiego, w tym surowców, materiałów i komponentów oraz zaawansowanych technologicznie maszyn i urządzeń do produkcji mebli.

Szczęśliwa trzynastka
– Trzynasta edycja targów DremaSilesia okazała się być bardzo szczęśliwą. Targi, które startowały z poziomu targów regionalnych dedykowanych dla Górnego Śląska, następnie do regionu Polski Południowej, dzisiaj stały się już imprezą ogólnopolską. Targi DremaSilesia odwiedzają firmy z branży drzewnej i meblarskiej z całej Polski. Tegoroczna edycja była rekordowa pod względem powierzchni wystawienniczej,  ilości wystawców i imprez towarzyszących. W przestrzeni targowej pracować będą trzy ciągi technologiczne produkcji szafek kuchennych – tak sosnowieckie wydarzenie podsumowuje Andrzej Półrolniczak, dyrektor targów DremaSilesia. – Na stoiskach wystawców pojawiły się nie tylko rozwiązania dla małych firm rzemieślniczych, ale także centra obróbcze dla średnich i dużych fabryk mebli. Udział w targach przedstawicieli wiodących ogólnopolskich stowarzyszeń i izb branżowych potwierdził, że w dniach od 26 do 28 kwietnia w Sosnowcu biło serce całej branży – podkreśla Półrolniczak.

Nowoczesna kuchnia
Tematem wiodącym tegorocznej edycji była NOWOCZESNA KUCHNIA (materiały, okucia, trendy oraz wykorzystanie innowacyjnych maszyn i oprogramowania w celu optymalizacji produkcji mebli kuchennych). Koniec kwietnia stanowił doskonałą okazję do poznania technicznych i technologicznych trendów w produkcji mebli kuchenny. Dużą rolę odegrały tu wydarzenia, przygotowane przez wybitnych specjalistów.
Firma InfoTEC CNC przeprowadziła warsztaty stolarskie InfoTEC Workshop pod hasłem “Cyfrowa przyszłość w produkcji i sprzedaży mebli jednostkowych oraz małoseryjnych”. W ramach wydarzenia w przestrzeni targowej zaprezentowano kuchnię pokazową przygotowaną przez Blum, InfoTEC CNC,  Kronospan, Lamello, Meble AD. Omówiono nowoczesny konfigurator mebli oraz inne pomysły na generowanie sprzedaży, pokazano w praktyce, jak działa cyfrowa produkcja mebli skrzyniowych. Zainteresowani mogli obserwować produkcję mebli kuchennych na żywo, od projektu, przez dokumentację, po produkcję i montaż. Ciekawostką jest to, że wszystkie wyprodukowane meble w ramach warsztatów stolarskich zostały przekazane na cele charytatywne – dla potrzebujących rodzin z województwa śląskiego.
Z kolei przedstawiciele Felder Group, w ramach pokazów „Szafka kuchenna w 15 minut” zaprezentowali etapy wykonania szafki kuchennej w teorii i praktyce, od projektu poprzez produkcję aż po montaż, za pomocą oprogramowania FORMAT-4 F4Design oraz maszyn sterowanych numerycznie – pilarki formatowej Kappa 590 e-motion, centrum CNC do mebli Profit H200 i okleiniarki prostoliniowej Tempora 60.12 e-motion. Seminaria cieszyły się dużym zainteresowaniem, skierowane były do producentów korpusowych mebli kuchennych, pokojowych, produkujących na indywidualne zamówienia, jak również dla przedstawicieli branży drzewno-meblarskiej chcących podnieść swoje kwalifikacje.

Dla pasjonatów i profesjonalistów
Poza wszechstronną i profesjonalną ekspozycją, atutem tegorocznej edycji targów DremaSilesia 2019 był bogaty program wydarzeń. Przez trzy dni, w terminie 26-28 kwietnia br., przeprowadzono szereg ciekawych warsztatów, pokazów i prelekcji, zarówno dla specjalistów z branży, jak i dla pasjonatów stolarstwa.
Atrakcją dla zwiedzających była prezentacja możliwości innowacyjnej wiertarki ATUT, która po wprowadzeniu nowości: dwuwrzecionówki i szablonu do pracy na dużych elementach z płyt wiórowych, występowała już pod nazwą ISKRA.
W trakcie targów DremaSilesia 2019 działała również specjalna strefa antysmogowa przygotowana przez “Magazyn Biomasa”. W ramach strefy zwiedzający wystawę w Sosnowcu mieli możliwość obejrzeć nowoczesne kotły pelletowe oraz antysmogowe rozwiązania dla domu.
Ponadto odbyły się także: seminarium „Efektywny tartak. Możliwości mechanizacji składów surowca, hal tartacznych oraz prezentacja nowoczesnych rozwiązań narzędziowych”, którego inicjatorem i wykonawcą była Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, a także warsztaty z zakresu projektowania konstrukcji drewnianych i schodów z wykorzystaniem oprogramowania SEMA Software. W ramach Strefy Warsztatów i Edukacji Zawodowej, przygotowanej przez portal Drewno.pl i Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy, uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu zaprezentowali swoje umiejętności stolarskie, tworząc na żywo ule dla pszczół, uczyli się również tajników zawodu parkieciarza podczas warsztatów parkieciarskich.

Do zobaczenia za rok!
Kolejna edycja Targów Maszyn i Narzędzi Do Obróbki Drewna DremaSilesia jest zaplanowana na kwiecień 2020, również w Sosnowcu. Tymczasem zapraszamy do Poznania na blok targów DREMA/ Furnica/ SoFab, które odbędą się w dniach 10-13 września 2019 r.