Światowy Dzień Baterii: Jak rozwija się rynek oraz technologia produkcji i zastosowań akumulatorów?

18 lutego obchodzimy Światowy Dzień Baterii. Według prognoz Parlamentu Europejskiego do 2030 roku zapotrzebowanie na nie ma wzrosnąć aż czternastokrotnie! Rozwój akumulatorów staje się coraz bardziej istotny dla postępu technologicznego, a nowe rozwiązania pozwalające na recykling nawet 95 proc. komponentów baterii są kluczowe dla ograniczenia wpływu tych źródeł zasilania na środowisko. W celu zapewnienia maksymalnej użyteczności, ale także w trosce o klimat, producenci urządzeń i narzędzi bezprzewodowych rozwijają projekty akumulatorów w kierunku mniejszego zużycia surowców naturalnych, jak i maksymalizacji efektywności.

Akumulatory litowo-jonowe stoją na czele technologicznej ewolucji, która kształtuje naszą przyszłość korzystania ze sprzętu elektronicznego. Są one kluczowym elementem determinującym rozwój technologii, od mobilnych urządzeń po elektryczne pojazdy i narzędzia, zapewniając wydajność, ergonomię, długą żywotność i możliwość szybkiego ładowania. Zgodnie z prognozami Parlamentu Europejskiego zapotrzebowanie na akumulatory ma wzrosnąć aż czternastokrotnie do roku 2030, co podkreśla rosnącą rolę, jaką będą one pełnić w napędzaniu naszej codziennej technologii i wspieraniu zielonej transformacji energetycznej. Coraz większy popyt napędza innowacje w projektowaniu i produkcji akumulatorów, które muszą być nie tylko bardziej wydajne, ale również projektowane w sposób zrównoważony, z uwzględnieniem recyklingu i minimalizacji wpływu na środowisko.

Odpowiedzialność producentów

W miarę udoskonalania technologii akumulatorów litowo-jonowych kluczowe staje się projektowanie ich z myślą o efektywnym gospodarowaniu zasobami i zrównoważonym rozwoju. Odpowiedzialność za środowisko naturalne i ograniczenie marnotrawstwa zasobów to priorytety, które powinny iść w parze z innowacją. W branży budowlanej, gdzie akumulatory są nieodzowne, zapewnienie ich kompatybilności ze starszym sprzętem pozwala na wydłużenie życia narzędzi i ograniczenie odpadów. Ponadto priorytetyzowanie recyklingu materiałów, z których są wykonane, takich jak metale z puszek akumulatorów czy kobalt i nikiel z ogniw, stanowi ważny krok w kierunku ekologicznego postępu. Jak podaje Milwaukee, wiodąca firma na rynku elektronarzędzi akumulatorowych, nawet do 95% materiałów używanych w akumulatorach litowo-jonowych może być poddane recyklingowi, co jest istotnym wskaźnikiem dla przedsiębiorstw dążących do zminimalizowania ich śladu węglowego.

Mniejszy znaczy wydajniejszy

Jednym z przykładów akumulatora, który został zaprojektowany z myślą o zmniejszeniu negatywnego wpływu na środowisko, a jednocześnie ułatwienia pracy profesjonalistom, jest akumulator Milwaukee M18 Forge 6.0 Ah. Dzięki wysiłkom inżynierów jest on o 30% mniejszy i o 40% lżejszy niż większy model M18 High Output 12.0 AH, jednocześnie zapewniając tę samą wydajność pracy. Taka redukcja rozmiaru i wagi oznacza, że do jego produkcji wykorzystuje się mniejszą ilość materiałów, co przekłada się na zmniejszenie śladu węglowego i ogólnego wpływu na środowisko. Przy mniejszej ilości materiału nie tylko redukuje się zużycie surowców, ale także obniża się emisje związane z produkcją i transportem akumulatorów. Jest to szczególnie istotne w kontekście rosnącej świadomości ekologicznej i potrzeby przechodzenia na bardziej zrównoważone rozwiązania w każdym segmencie rynku, w tym w branży narzędziowej. Dodatkowo zredukowana waga akumulatora sprawia, że praca wymaga jeszcze mniej wysiłku od operatora, a mniejszy rozmiar ułatwia dostęp do ciasnych miejsc.

Złota era narzędzi akumulatorowych

Narzędzia zasilane akumulatorowo cieszą się coraz większą popularnością w branży budowlanej. Według The Business Research Company, w 2023 roku globalny rynek narzędzi zasilanych akumulatorowo osiągnął wartość 159,19 mld zł, a w 2024 roku wartość ta ma wzrosnąć do 171,41 mld zł. Wiertarki, piły, szlifierki czy klucze udarowe są coraz częściej zasilane przez akumulatory litowo-jonowe ze względu na ich lekką konstrukcję, dużą gęstość energii i wygodę w mobilnym użytkowaniu. Zapewniają one operatorom narzędzi większą swobodę ruchów i eliminują konieczność użycia przewodów, co jest kluczowe na rozległych i często zmieniających się placach budów. Dzięki postępom w technologii produkcji akumulatorów narzędzia te są teraz bardziej wydajne i mogą pracować dłużej na jednym ładowaniu, co przekłada się na wzrost produktywności i efektywności pracy w sektorze budowlanym.

O Milwaukee

Milwaukee jest przodującym producentem elektronarzędzi Heavy Duty, przenośnych elektronarzędzi i akcesoriów dla profesjonalnych użytkowników. Od momentu rozpoczęcia działalności w 1924 roku, marka Milwaukee jest liderem w branży elektronarzędzi zarówno pod względem trwałości, jak i wydajności. Koncentrując się m.in. na branży budowlanej, hydraulicznej, stolarskiej, dekarskiej i transportowej, marka oferuje najwyższej jakości rozwiązania technologiczne oparte na elastycznych platformach akumulatorowych M18, M12 oraz MX Fuel. Katalizatorem kolejnych innowacji Milwaukee od lat jest podnoszenie bezpieczeństwa i wydajności pracy profesjonalnego użytkownika, a także dążenie do stworzenia całkowicie bezprzewodowego środowiska pracy. Marka oferuje coraz większą ilość akumulatorowych alternatyw pozbawionych mankamentów rozwiązań napędzanych spalinowo, sieciowo bądź pneumatycznie. Bez kompromisów na mocy i wydajności, a także bez emisji spalin, konserwacji czy konieczności stosowania benzyny.