Październik miesiącem bezpieczeństwa narzędzi

W październiku po raz kolejny odbędzie się kampania oSa (Organisation for the Safety of Abrasives – Organizacji Bezpieczeństwa Narzędzi Ściernych). Kampania #oSaSAFETYDAYS ma na celu zwrócić uwagę na bezpieczeństwo użytkowania narzędzi ściernych i zapobieganie wypadkom w miejscu pracy.

W odniesieniu do „Europejskiego Tygodnia Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy” oSa wspiera swoich członków w promowaniu bezpiecznych produktów i zachowań. Celem kampanii jest dotarcie do pracowników i decydentów w taki sposób, by nabywając narzędzia ścierne dokonywali bezpiecznego wyboru. Szerząc rozpoznawalność i zrozumienie symbolu oSa mamy nadzieję, że użytkownicy będą wybierać certyfikowane marki, których produkty przeszły rygorystyczne testy wydajności oraz jakości.


Dumni członkowie założyciele oSa

Wymagania bezpieczeństwa dla narzędzi ściernych nie są globalnie sformalizowane. W związku z tym na rynku można spotkać narzędzia ścierne, których użytkowanie nie jest bezpieczne i stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia. To dlatego w Saint-Gobain Abrasives jesteśmy dumni z bycia członkiem założycielem oSa i produkujemy narzędzia ścierne o najwyższym standardzie bezpieczeństwa.

Zapobieganie wypadkom i wydajność to kluczowe czynniki w naszych dążeniach do ciągłego doskonalenia. Niezależnie od tego, czy są to tarcze do cięcia, tarcze do szlifowania, tarcze lamelkowe czy fibrowe, tarcze diamentowe czy ściernice spojone, testy bezpieczeństwa są dla nas sprawą nadrzędną. Dzięki temu każdy produkt opuszczający nasze zakłady produkcyjne dociera do użytkowników w najlepszym stanie, co przekłada się na poczucie bezpieczeństwa przy korzystaniu z produktów Saint-Gobain.


Rygorystyczne testowanie i monitorowanie produktów

Symbol oSa umieszczany na produktach (i często również opakowaniach) oznacza, że zostały one skrupulatnie przetestowane.

testowanie narzędzi spojonych zdjęcie
Wymagania różnią się w zależności od typu produktu. W przypadku ściernic spojonych produkty poddawane są testom szybkości rozerwania, udarności bocznej, wyważaniu, a także pomiarom wymiarów i ważeniu (zgodnie z normą EN 12413).
testowanie tarcz diamentowych zdjęcie
Narzędzia superścierne i diamentowe testowane są pod kątem szybkości, zginania (diamentowe tarcze do cięcia), ścinania (przenośne tarcze talerzowe/garnkowe) i rozciągania (druty diamentowe). Tarcze dodatkowo poddawane są też ostatniemu z wymienionych testów (zgodnie z normą EN 13236).
testowanie narzędzi nasypowych zdjęcie
Produkty ścierne nasypowe poddawane są testom na szybkość, ważeniu i określaniu wymiarów, a także testom wilgotności (zgodnie z normami EN 13743).

Gwarancja jakości i bezpieczeństwa

Oprócz testowania produktów, nadrzędną rolę w zachowaniu i rozwijaniu standardów zgodnie z postępem technologicznym i metodologicznym odgrywają kontrole i monitorowanie produkcji. Wszystkie firmy członkowskie oSa muszą przejść przez surowe procedury kwalifikacyjne, które umożliwiają certyfikację zarządzania jakością i dokumentacji procesów. Dokumentacja ta umożliwia identyfikowalność z producentem. Oznacza to, że każde narzędzie ścierne spojone, diamentowe lub nasypowe oznaczone znakiem towarowym oSa można w każdym momencie przypisać konkretnemu zakładowi i partii.

Członkostwo w oSa to nie tylko testowanie produktów pod kątem bezpieczeństwa użytkowania. To także wierność standardom etycznym w zakresie naszych procesów produkcyjnych i biznesowych. W związku z tym przestrzegamy wszystkich lokalnych i krajowych przepisów dotyczących zdrowia, opieki i bezpieczeństwa w zakresie ochrony środowiska.

Więcej informacji o BHP i zgodności jakościowej można znaleźć na stronie oSa: www.osa-abrasives.org

Jak wyjaśnia Christian Bako, dyrektor generalny Saint-Gobain Abrasives na Europę Środkową oraz członek rady nadzorczej oSa, istotność bezpieczeństwa narzędzi ściernych nie może być degradowana. „Ze względu na dużą prędkość obrotów, czasami równą nawet prędkości bolidów Formuły 1, wypadki z udziałem narzędzi ściernych mogą być poważne, czasem nawet śmiertelne. Właśnie dlatego wraz z oSa mocno angażujemy się w zapewnienie wszystkim użytkownikom naszych produktów bezpiecznych narzędzi ściernych. Doskonale wpisuje się to też w naszą wizję: „Zaprojektuj bezpieczniejszy, lepszy i bardziej ekologiczny świat”.

 


#oSaSAFETYDAYS

Przez cały październik będziemy wspierać inicjatywę Dni Bezpieczeństwa.
Obejrzyj nasz filmik “Dlaczego bezpieczeństwo ma zanczenie” i zapoznaj się z poradami naszego eksperta ds. narzędzi ściernych.
Więcej materiałów dostępnych na kanale YouTube Norton Abrasives EMEA lub na stronie Saint-Gobain Abrasives.
Ponadto śledź naszą kampanię w mediach społecznościowych – na Facebook’u. Będziemy tam udostępniać informacje i porady jak wesprzeć Kampanię Bezpieczeństwa.