Pakiet Edge Data w zakładzie stolarskim Lechner

Jeszcze lepsze zarządzanie obrzeżem!

Kto tego nie zna: jednego dnia brakuje obrzeża, a innego dnia – zamówiono go zbyt dużo.  Chyba nikt nie potrafi tego dokładnie wyliczyć. Rozwiązanie? Pakiet Edge Data, w skład którego wchodzą wtyczka Edge Data i asystent do zarządzania obrzeżem (Edgeband Management Set).  Dzięki temu bezpośrednio na komputerze maszyny masz dostęp do wszystkich danych dotyczących obrzeży od znanych producentów. Położony w Bawarii zakład stolarski Lechner z tradycjami korzysta z pakietu Edge Data na swojej oklejarce wąskich powierzchni elementu EDGETEQ S-500 i bardzo pozytywnie go ocenia.

„W każdej chwili mamy dostęp do danych dotyczących materiału i obrzeża i co ważne, dzięki temu nie powielamy już zamówień.”.

Martin Lechner, stolarz w stolarni Lechner

Tradycja w parze z nowoczesnością

Zakład stolarski Lechner z siedzibą w miejscowości Forstern to rodzinne przedsiębiorstwo zatrudniające 6 pracowników i specjalizujące się w produkcji wysokiej jakości mebli i obiektów. Firma jest dostawcą dla wielu małych i dużych zakładów, a także dla architektów, biur projektowych czy klientów indywidualnych. Towarzyszy ona klientowi od pierwszej rozmowy, przez fazę projektowania, aż po realizację projektu.  Tradycyjny zakład stolarski stawia nie tylko na najwyższą jakość swoich produktów, lecz także na najnowocześniejsze maszyny i cyfrowe produkty HOMAG.

W 2000 r. prezes firmy Anton Lechner nabył pierwszą maszynę HOMAG i stał się tym samym naszym wieloletnim klientem i partnerem handlowym.  Wymagania klientów zakładu stolarskiego Lechner są bardzo wysokie i zróżnicowane.  Żadne zlecenie nie jest podobne do poprzedniego.  Firma produkuje indywidualne zamówienia i może podczas ich realizacji polegać na swoim bogatym parku maszynowym.

Oprócz klasycznych maszyn stolarskich firma wykorzystuje podczas produkcji 4 maszyny HOMAG.  – oklejarkę wąskich powierzchni elementu EDGETEQ S-500, sterowane numerycznie centrum obróbcze BOF 211 (obecnie znane pod nazwą CENTATEQ P-210), pilarkę do rozkroju płyt HPP300/43 (obecnie znaną pod nazwą SAWTEQ B-300) oraz szlifierkę SWT535.

Krótkie ścieżki cyfrowe gwarancją wyższej wydajności podczas oklejania

Dzięki oprogramowaniu maszyny woodCommander5 Martin Lechner wybiera programy obróbcze i obrzeże.  Rejestrowanie parametrów produkcyjnych oraz zoptymalizowane pod kątem elementu tworzenie programów maszyny jest teraz szybsze niż kiedykolwiek: dzięki symulacji elementów w 3D i sprawdzaniu dozwolonych kombinacji parametrów, operator może w okamgnieniu dokonać właściwych ustawień. Zapisane ustawienia podstawowe można w dowolnym czasie ponownie wywoływać, co znacznie usprawnia proces obróbki.

 

Niezwykle praktyczny w codziennym użytkowaniu jest też indywidualnie dopasowywany interfejs użytkownika umożliwiający łatwą obsługę za pomocą kilku kliknięć. Efekt – wszyscy pracownicy mogą bez trudu obsługiwać oprogramowanie.  „Nie mamy pracowników, którzy wykonują u nas tylko niektóre czynności.  W naszym zakładzie każdy robi wszystko”, przyznaje syn właściciela – Martin Lechner.  Największą zaletą oprogramowania woodCommander5 w połączeniu z Edge Data Package jest wewnętrzna i zewnętrzna wymiana danych: Dzięki bezpośredniemu połączeniu maszyny z asystentem do zarządzania obrzeża operator w każdej chwili może sprawdzić aktualne zapasy obrzeża. „”Firma HOMAG jest zdecydowanie najbardziej innowacyjna”.

Dzięki temu pracownicy zakładu stolarskiego oszczędzają dużo czasu i wysiłku.  Ważne dane produkcyjne jak grubość, wysokość, dostępne długości wybranego obrzeża są przesyłane z aplikacji bezpośrednio do maszyny za pomocą wtyczki. Ponadto wtyczka automatycznie zgłasza pozostałe ilości obrzeża do asystenta obrzeża.

Dobrze przygotowani na przyszłość

Zakład stolarski Lechner z miejscowości Forstern jest doskonale przygotowany do tego, by stawiać czoła przyszłym wymaganiom klientów.  Drugie pokolenie rodziny już się przygotowuje do kontynuowania dzieła poprzedników. Wyposażenie parku maszynowego jest modernizowane, a współcześnie najważniejsze kwestie, takie jak energooszczędność czy oszczędność zasobów – są w centrum uwagi. W przyszłości firma zamierza rozszerzyć swoją sieć dzięki zastosowaniu aplikacji twinio do cyfrowego zarządzania narzędziami od firmy tapio.