Jak obrobić okna i drzwi po wymianie?

 

Jesień to ostatni dzwonek, żeby wymienić przed zimą stare okna i drzwi zewnętrzne na cieplejsze, bardziej energooszczędne wyroby. Przed montażem stolarki okienno-drzwiowej ważne jest przygotowanie otworów montażowych – ich oczyszczenie, wyrównanie oraz zagruntowanie. Równie istotny element stanowi obróbka ościeży po zakończeniu prac. Odpowiednie wykończenie tej powierzchni zapewnia trwałość i estetykę połączenia stolarka-mur. Jak dobrze obrobić okna i drzwi po wymianie?

Po wstawieniu okna i drzwi wymagają obrobienia od wewnątrz oraz od zewnątrz. Podczas wymiany stolarki ingerencja w konstrukcję muru jest zazwyczaj większa niż w przypadku nowej inwestycji, realizowanej „od zera”. To oznacza również, że prace związane z obróbką ościeży są wówczas bardziej wymagające i czasochłonne. Działanie to można zlecić ekipie monterskiej lub – jeśli chcemy zaoszczędzić – wykonać je samodzielnie.

Jakie materiały i narzędzia są potrzebne?

Przed rozpoczęciem prac związanych z obróbką ościeży trzeba przygotować potrzebne materiały i narzędzia. Przydatne będą: masa tynkarska lub gładź szpachlowa, preparat gruntujący, drobnoziarnisty papier ścierny, taśma malarska i folia do zabezpieczenia oraz uszczelniacz w kartuszu, np. silikon. Ważne, aby dobrać produkty dopasowane do rodzaju podłoża. Zaopatrzmy się także w rękawice robocze.

W przypadku gładzi lub tynku można skorzystać z gotowych do użycia wyrobów, które nie wymagają rozrobienia. Do ich nałożenia i rozprowadzenia niezbędna jest szpachelka oraz paca. Jakie narzędzia wybrać? – Najlepiej postawić na wyroby ze stali nierdzewnej, odporne na korozję i łatwe w czyszczeniu. Dzięki temu będziemy mogli z nich korzystać przez długi czas, również przy innych pracach remontowo-budowlanych. Warto również zwrócić uwagę na wygodną, antypoślizgową rączkę, która zapewnia duży komfort pracy – mówi Konrad Panasiuk, Product Manager marki Proline, Partnera kampanii „DOBRY MONTAŻ-Zadbaj o ciepły dom”.

Przy obróbce okien i drzwi, do gruntowania, odpylania i malowania dużych powierzchni przyda się uniwersalny pędzel ławkowiec. Łatwą i precyzyjną aplikację uszczelniacza zapewni natomiast wyciskacz do kartuszy. Wysokiej jakości narzędzia tego typu znajdziemy np. w ofercie Proline. Czym się one charakteryzują? Paca gładka i szpachelka są wykonane ze stali nierdzewnej i mają antypoślizgowe rękojeści.  Wyciskacz umożliwia wygodną pracę z gęstymi masami, a pędzel ławkowiec o szerokości 180 mm posiada bardzo odporne włosie, pozwalające na wydajne nakładanie farby.

Jak obrobić okna i drzwi krok po kroku?

Pierwszy etap pracy to zabezpieczenie zamontowanych okien i drzwi, a także parapetów przed zabrudzeniem za pomocą taśmy malarskiej oraz folii budowlanej. W dalszej kolejności dokładnie odpylamy podłoże i całościowo gruntujemy je preparatem gruntującym. Do odpylenia i zagruntowania ościeży najlepiej wykorzystać właśnie uniwersalny pędzel ławkowiec.

Następnie, gdy grunt całkowicie wyschnie, można przystąpić do nałożenia na glify masy tynkarskiej (w przypadku większych ubytków i nierówności) lub gładzi. Wyroby te nakładamy najczęściej w dwóch warstwach – przy czym pierwsza z nich powinna być grubsza. Najlepiej rozprowadzać je od okien do narożników, dzięki czemu powierzchnia będzie gładka. Jeśli po nałożeniu masy lub gładzi pomiędzy murem a stolarką będą widoczne jeszcze drobne szczeliny, to można wypełnić je uszczelniaczem wyciskanym z kartusza. Kiedy podłoże całkowicie wyschnie, szlifujemy je drobnoziarnistym papierem ściernym, odpylamy, pokrywamy cienką warstwą gruntu i malujemy na wybrany kolor.

Zwłaszcza w starszych budynkach, wymiana stolarki okienno-drzwiowej może powodować powstanie sporych nierówności. Wtedy, zamiast użycia masy tynkarskiej, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie odpornych na działanie wilgoci zielonych płyt gipsowo-kartonowych klejonych na zaprawę klejową.

Wymiana okien i drzwi może być elementem termomodernizacji budynku, w tym ocieplenia elewacji. Wtedy obróbka ościeży od zewnątrz jest zazwyczaj połączona z montażem materiału termoizolacyjnego i najlepiej, jeśli będzie wykonana przez ekipę zajmującą się ociepleniem. Przy obrabianiu okien i drzwi niezbędne są dobrze dopasowane narzędzia, które posłużą nam również przy innych pracach remontowo-budowlanych w domu.

***

Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻ Zadbaj o ciepły dom”: FAKRO, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, LAHTI PRO, PROLINE, NYXON, PENOSIL, PORTA, SELENA, SOUDAL, STALPRODUKT-ZAMOŚĆ, WIŚNIOWSKI Patroni honorowi: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy Patroni medialni: Budnet.pl, Budowa.org, Budowlanematerialy.eu, Budownictwo.org, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, Domszytynamiare.pl, Drzwi21.pl, Ekobudowanie.pl, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ladnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, Muratorplus.pl, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Okna21.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, Stolarstwo.org, „Świat Aluminium”, „Świat Szkła”, Teraz-srodowisko.pl, Wybudujemy.com.pl

Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com

Fanpage kampanii na Facebook’u: pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/