Akumulatorowa przyszłość. Bezprzewodowe narzędzia Promotechu

Urządzenia akumulatorowe to w światowej branży narzędziowej już nie trend, ale wręcz standard. Dlatego Promotech intensywnie rozwija segment swoich elektronarzędzi, które nie wymagają zasilania z sieci elektrycznej.

Zapotrzebowanie na nowoczesne technologie i komfort pracy rosną z roku na rok, nic więc dziwnego, że akumulatorowe urządzenia stają się coraz bardziej popularne. Oferują one większą elastyczność i mobilność, pozwalają na swobodne manewrowanie, bez ryzyka splątania kabli; sprawdzają się też podczas prac na zewnątrz, w obszarach, gdzie nie ma dostępu do zasilania. Sprzyjają również ekologii, są energooszczędne i mniej hałaśliwe.

– Nowoczesne elektronarzędzia zasilane akumulatorowo niemal dorównują swoją produktywnością bliźniaczym urządzeniom przewodowym. Dalszy rozwój technologii akumulatorów pozwoli na jeszcze dłuższy czas pracy i zwiększanie ich mocy. Nie ma więc wątpliwości, że popyt na narzędzia akumulatorowe będzie rósł wśród inwestorów – dlatego intensywnie pracujemy nad rozwojem elektronarzędzi akumulatorowych dostępnych w naszej ofercie – mówi Artur Zawadzki, prezes Promotechu.

Bezprzewodowe wózki spawalnicze

Technologia akumulatorowa znakomicie sprawdza się w spawalnictwie.

Dwa akumulatorowe wózki spawalnicze firmy Promotech – Mini Spider i Gecko Battery umożliwiają wykonanie wysokiej jakości ciągłych spoin z użyciem palników MIG/MAG. Oba traktorki wyposażone są w napęd na cztery koła z trakcją magnetyczną i układem sprzężenia zwrotnego – system magnesów utrzymuje wózek w odpowiedniej pozycji, a układ sprzężenia zwrotnego zapewnia jednostajną prędkość i równomierny dopływ ciepła, co redukuje zniekształcenia i umożliwia wykonanie geometrii spoin ze szczególną precyzją. Wózki zapewniają położenie spoin o niezmiennie wysokiej jakości w ułamku czasu potrzebnego do spawania ręcznego, redukują kosztowne nadlewy i nierównomierność lica spoiny oraz zmniejszają zużycie spoiwa nawet o 60 procent. Mini Spider to bardzo lekki i  kompaktowy wózek, co czyni go idealnym do pracy w ograniczonych przestrzeniach oraz do spawania od krawędzi do krawędzi, gdyż palnik można zamocować po obu stronach urządzenia.

Z kolei Gecko Batery jest odpowiedni do różnorodnych aplikacji spawania wzdłużnego oraz spawania powierzchni krzywoliniowych i nieregularnych. Znajduje zatem szerokie zastosowanie przy produkcji przyczep, zbiorników do przechowywania oleju i wody, przy budowie statków oraz w wielu innych tego typu aplikacjach. Umożliwia także kontrolę i pracę w konfiguracji z dwoma palnikami.

Oba wózki spawalnicze mają niewielkie gabaryty i mogą być przenoszone w dowolne miejsce.

Wiertarki zasilane akumulatorowo

Promotech systematycznie rozwija rodzinę bezprzewodowych wiertarek, które coraz powszechniej używane są w branży metalowej. PRO-36 BATTERY to zasilana akumulatorem wiertarka elektromagnetyczna, stworzona do wiercenia otworów o średnicach do 36 mm za pomocą wierteł trepanacyjnych i o średnicach do 12 mm – przy użyciu wierteł krętych. Posiada zaawansowany system monitorowania LED, który generuje sygnały w kolorach zielonym i czerwonym, wskazując aktualny stan wiertarki i podając informacje dotyczące bezpieczeństwa pracy.

Z kolei PRO-36 PM Battery to najnowsza akumulatorowa maszyna Promotechu, wyposażona w podstawkę z magnesami trwałymi, która nie wymaga zasilania elektrycznego. Jest szczególnie przydatna do pracy w pozycjach wymuszonych np. wiercenie w ścianach, sufitach, gdzie utrata zasilania elektrycznego może spowodować upadek wiertarki z dużej wysokości.

– Nowa podstawa magnetyczna została zaprojektowana przez dział badawczo-rozwojowy Promotech, przy użyciu wspomaganej komputerowo analizy pola magnetycznego wraz z precyzyjnym oszacowaniem siły mocowania magnetycznego. Podstawa jest wyposażona w bardzo silne magnesy neodymowe i nie wymaga zasilania energią elektryczną – mówi Andrzej Twarowski, szef marketingu Promotechu.

Promotech ma też w ofercie bezprzewodową wiertarkę z zasilaniem akumulatorowym dedykowaną do wiercenia w szynach (przy pracach naprawczych torowisk), gdzie zasilanie akumulatorowe jest szczególnie przydatne. PRO-36R Battery to bardzo wydajna, kompaktowa i lekka wiertarka, niezależna od źródła zasilania elektrycznego.

Akumulatorowe ukosowarki

Promotech oferuje aktualnie dwa modele bezprzewodowych elektronarzędzi, które umożliwiają przygotowania krawędzi rur wykonanych ze stali węglowych, nierdzewnych, stopów aluminium i miedzionikli do procesu spawania.

PRO-2-PB – to kompaktowa fazowarka przeznaczona do planowania i ukosowania rur o średnicach wewnętrznych od 19,5 mm i zewnętrznych do 48 mm (w opcji są zestawy umożliwiające fazowanie również mniejszych i większych rur). Zwarta obudowa maszyny o szerokości zaledwie 48 mm sprawia, że ukosowarka idealnie nadaje się do miejsc o ograniczonej przestrzeni, takich jak ściany wymienników ciepła.

Z kolei PRO-5 PB – to przenośna fazowarka przeznaczona do planowania, ukosowania i kalibrowania rur. Operacje te mogą być wykonywane kolejno lub jednocześnie. Wymienne szczęki i bloki adaptacyjne umożliwiają mocowania maszyny PRO-5 PB w rurach o średnicy wewnętrznej od 32 mm do 140 mm średnicy zewnętrznej. Dzięki samocentrującym się rozszerzalnym wrzecionom zapewnia szybkie i precyzyjne dopasowanie do rury przed przystąpieniem do obróbki.

Ukosowarki oferowane są nie tylko w wersjach akumulatorowych, ale także w opcji z silnikiem elektrycznym lub pneumatycznym.

Obecnie Promotech prowadzi prace nad najnowszą ukosowarką akumulatorową, przeznaczoną do obróbki blach.

– W ten sposób rozwiniemy segment ukosowarek z zasilaniem akumulatorowym. Tymczasem trwają prace projektowe, aby spełnić wymagania klientów, którzy oczekują kompaktowego urządzenia do wykonywania skosów do 6mm szerokości – dodaje Artur Zawadzki.