VII Kongres KOOPDREW pod hasłem nowoczesnego budownictwa drewnianego

Zbliża się czas największych wydarzeń branży drzewnej i meblarskiej w Polsce: Targów Drema/ Furnica/ Sofab i Kongresu Przemysłu Drzewnego KOOPDREW. Dodatkową atrakcją dla uczestników będzie Polsko-Białoruskie Forum Przemysłu Drzewnego.

To już VII edycja Kongresu  KOOPDREW, która tradycyjnie odbędzie się w przededniu Międzynarodowych Targów Maszyn i Narzędzi Dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA, tj 9. września. W tym roku  oba wydarzenia łączy jeden temat: nowoczesne budownictwo drewniane.  Nie trzeba nikogo z branży drzewnej przekonywać, że drewno to znakomity materiał budowlany. Chyba po raz pierwszy w Polsce, mamy tak duże zaangażowanie instytucji państwowych w rozwój tej gałęzi przemysłu. Powstała na mocy ustawy specjalna spółka Polskie Domy Drewniane SA, która ma za zadanie kompleksowy rozwój tego sektora.


Powszechnie wiadomo, że Polska, mimo znaczącego przemysłu drzewnego, pod względem nowoczesnych materiałów budowlanych (CLT, KVH) pozostaje daleko za takimi krajami jak Austria, Niemcy, Finlandia, Szwecja.
Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego oraz inne organizacje branżowe widzą tutaj szansę dla rozwoju polskich firm, wiedząc, że wsparcie ze strony rządu może ułatwić ten proces.
W trakcie Kongresu KOOPDREW przedstawiciele spółki Polskie Domy Drewniane SA przedstawią plany i kolejne kroki, jakie zostały podjęte w związku z projektem. Będzie można wspólnie zastanowić się, czy w Polsce mamy odpowiedniej jakości surowiec do produkcji nowoczesnych materiałów konstrukcyjnych. Uczestnicy poznają trendy wykorzystania drewna w nowoczesnej architekturze i budownictwie, jakie są w tej chwili obowiązujące na świecie (Kanada). Jak systemowo należy podejść do budownictwa z drewna – przykład Finlandii i Austrii. W jaki sposób należy zorganizować edukację branżową – zarówno w kwestii obróbki drewna, jak i projektowania oraz realizacji projektów.


Na wszystkie te pytania i wiele innych organizatorzy i goście spotkania mogli znaleźć odpowiedź właśnie podczas VII Kongresu Przemysłu Drzewnego KOOPDREW. Dopełnieniem wydarzenia będzie Polsko-Białoruskie Forum Przemysłu Drzewnego, organizowane przez  PIGPD wspólnie z Wydziałem Handlowym Ambasady Białorusi w Polsce.
Białoruś jest dużym producentem drzewnym, a tamtejsze firmy z racji bliskości Polski są chętne do współpracy z naszymi rodzimymi  przedsiębiorcami. W trakcie spotkania omówione zostaną m. in. warunki zakupu białoruskiego drewna okrągłego, tarcicy i innych produktów drzewnych przeznaczonych na eksport; odbędzie się dyskusja na temat możliwości inwestycji na terenie Białorusi i tworzenia wspólnych przedsięwzięć w zakresie przerobu  drewna, możliwych kierunków inwestowania i dostępnych terenów pod budowę obiektów przemysłowych z dostępem do lokalnego surowca.

Uczestnicy będą mieli okazję do nawiązania bezpośrednich kontaktów biznesowych z białoruskimi przedsiębiorstwami leśnictwa i przemysłu drzewnego  oraz do omówienia  możliwych kierunków współpracy w tej dziedzinie.
Polskie wyroby z drewna znane są z wysokiej jakości. Jesteśmy jednym z najbardziej dynamicznych graczy w Europie. Produkujemy i eksportujemy coraz bardziej przetworzone produkty. W tej chwili na świecie rozwija się dynamicznie wykorzystanie drewna, jako ekologicznego i efektywnego materiału budowlanego.  Tego rozwoju nie wolno nam zatrzymać, zmarnować i przeoczyć!

Zapraszamy w dniu 9 września do Poznania na VII Kongres Przemysłu Drzewnego KOOPDREW 2019 – pawilon 11 (Iglica). Kolejne dni 10-13 września warto poświęcić na zwiedzanie ekspozycji targów Drema/ Furnica/ Sofab 2019.
Szczegółowy plan Kongresu znajduje się na stronie www.konferencja.przemysldrzewny.pl oraz www.drema.pl.