Wartość robotyzacji była tematem piątego spotkania z cyklu Cobots Expert’s Breakfast organizowanego przez Universal Robots. Doświadczeniami z wykorzystania robotów współpracujących w zakładach w Polsce podzieliły się firmy z sektora motoryzacyjnego i spożywczego: Megatech Industries Tomaszów i Unilever. Argumentem skłaniającym przedsiębiorstwa do robotyzacji okazały się przede wszystkim sytuacja na rynku pracy oraz potrzeba przyspieszenia i standaryzacji procesów.
„Dzisiejsze spotkanie oraz nasze rozmowy z klientami potwierdzają, że w Polsce rośnie skala zastosowania nowych technologii produkcyjnych, takich jak roboty współpracujące. Niska gęstość robotyzacji w Polsce wskazuje, że jest to obszar o dużym potencjale w najbliższych latach. Oprócz korzyści w postaci zwiększenia efektywności procesów, firmy widzą także w cobotach możliwość rozwiązania obecnych problemów rynku pracy” – mówi Pavel Bezucký, Area Sales Manager CEE, Universal Robots.
Cobot UR5 w Megatech Industries
Megatech Industries to producent komponentów tapicerki samochodowej tj. podsufitek, paneli drzwiowych oraz paneli siedzeń. W zakładzie w Tomaszowie Mazowieckim firma wdrożyła cobota UR5, który realizuje dodatkowe zgrzewanie materiału na krawędziach paneli siedzeń samochodowych. Jako zalety zautomatyzowania stanowiska przy użyciu cobota, firma wskazuje m.in. zapewnienie powtarzalności punktów zgrzewów w przypadku każdej części oraz optymalny czas obróbki jednego panelu. Dodatkowym atutem wdrożonego robota współpracującego jest łatwość obsługi oraz programowania.
Sześć cobotów UR10 w Unilever
Zakład Unilever w Katowicach specjalizuje się w pakowaniu herbaty. Zapakowane do kartonów saszetki z gotowym do sprzedaży produktem układane są na paletach przez sześć robotów współpracujących UR10. Wykorzystanie cobotów skróciło czas paletyzacji, zoptymalizowało ergonomię pracy i odciążyło pracowników od najbardziej żmudnych zadań. Wdrożenie robotów współpracujących jest rozważane także w innych zakładach Unilever. Zespół z Katowic pracuje także nad zautomatyzowaniem procesu depaletyzacji umożliwiającego cobotom pobieranie z palet materiałów do produkcji.
O Universal Robots
Firma Universal Robots powstała w 2005 roku w celu rozpowszechnienia technologii robotów, tworząc niewielkie, łatwe w użyciu, przystępne cenowo oraz elastyczne i bezpieczne we współpracy roboty przemysłowe. Od 2008 r. kiedy został wprowadzony na rynek pierwszy robot współpracujący (cobot), firma rozwija się w szybkim tempie, a przyjazne użytkownikom coboty są obecnie sprzedawane na całym świecie. Firma, która jest częścią Teradyne Inc., ma swoją siedzibę w duńskim Odense, a jej przedstawicielstwa i oddziały mieszczą się w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Niemczech, Francji, Turcji, Meksyku, Czechach, Polsce, Chinach, Singapurze, Indiach, Japonii, Korei Południowej oraz na Tajwanie i we Włoszech. W 2018 r. przychód Universal Robots wyniósł 234 mln USD. Więcej informacji na www.universal-robots.com/pl/ oraz www.blog.universal-robots.com/