Poziomica laserowa czy tradycyjna? Co wybrać? Poradnik tapicera

Poziomica to niezbędne narzędzie nie tylko przy konstruowaniu budynków, ale także przy powstawaniu różnego rodzaju mebli. Ze względu na możliwość precyzyjnego pomiaru zarówno poziomu, jak i pionu, poziomice są wykorzystywane w niejednym warsztacie stolarskim. Obecna technika pozwala na wybór pomiędzy modelem laserowym a tradycyjnym. Sprawdźmy więc który wariant lepiej sprawdzi się przy pracach stolarskich.

Poziomice tradycyjne

Tradycyjne modele poziomic nie zapewniają aż tak dokładnych pomiarów jak urządzenia laserowe. Wynika to z faktu iż określają one wzajemną relację dwóch punktów, a nie płaszczyzny. Jednakże w porównaniu z laserowymi odmianami są z pewnością o wiele tańsze. Klasyczne poziomice posiadają także jedną niewątpliwą zaletę. Po przyłożeniu ich do powierzchni, ich niedokładne przyleganie może już być jakąś informacją, że dana faktura nie jest do końca równa. Narzędzia te mogą być również pomocne przy wyznaczaniu prostych linii na drewnie lub innym materiale. Jest to szczególnie przydatne w warsztatach stolarskich.

Poziomice laserowe

W porównaniu z poziomicami tradycyjnymi, laserowe mogą wyznaczyć kilka promieni o określonych kątach między nimi. Dodatkowym atutem jest tu także obecność wyświetlacza, na którym pokazują się wszystkie dane (tyczy się to droższych modeli). Tego rodzaju poziomica z kątomierzem jest przydatna przede wszystkim w miejscach, gdzie tradycyjne modele nie mogą być użyte ze względu na małą przestrzeń lub też utrudniony dostęp. Zaletą poziomic laserowych jest także możliwość trybu pracy ciągłej. Sprawdzą się przede wszystkim przy takich pracach jak np. układanie płytek.

Trwałość i cena

Klasyczna poziomica oczkowa jest prostym narzędziem mechanicznym. Dzięki temu nawet wrzucenie jej do wody lub upuszczenie z dużej wysokości nie stanowi tu zagrożenia. Urządzenie to jest też o wiele bardziej mobilne niż odmiana laserowa. W związku z tym idealnie nadaje się do różnorodnych prac stolarskich. Dodatkowym atutem niektórych poziomic oczkowych jest anodowanie. Dzięki temu stają się one nie tylko trwałe, ale również odporne na uszkodzenia estetyczne. Jeśli chodzi o cenę, możemy znaleźć dobre modele już od kilkudziesięciu złotych za sztukę. Natomiast jeśli chodzi o poziomice laserowe, ceny zaczynają się od kilkuset złotych (jednakże, czasem można znaleźć modele niskobudżetowe za kilkadziesiąt złotych, charakteryzujące się niższą jakością wykonania). Narzędzia laserowe są dość delikatne i wymagają odpowiedniego użytkowania. Niezbędne jest także stosowanie źródła zasilania w postaci baterii lub akumulatora.

Podsumowując, poziomica laserowa zazwyczaj charakteryzuje się większą precyzją pomiarów. Model ten sprawdzi się przy pracach budowlanych gdzie liczy się naprawdę duża dokładność. Nie oznacza to jednak, że poziomica klasyczna jest gorszym wyborem. Tego rodzaju narzędzie jest o wiele bardziej uniwersalne i z pewnością sprawdzi się w niejednym warsztacie stolarskim.