Od projektu aż po montaż

Nowoczesny producent mebli zastanawia się jak w najszybszy sposób wykonać np. szafkę kuchenną zachowując jednocześnie idealną dokładność. Naprzeciw wychodzi mu rozwiązanie FORMAT-4, które wykorzystuje zawansowane obrabiarki oraz intuicyjne w obsłudze oprogramowanie. Jego zadaniem jest wspomaganie produkcji mebla, od jego projektu aż po montaż. Aby to osiągnąć wystarczy spiąć w sieci oprogramowanie F4design z obrabiarkami FORMAT-4, co zostanie zaprezentowane na żywo podczas targów DREMA na stoisku firmy Felder.


Produkcja mebla na indywidualne zamówienie rozpoczyna się już podczas pierwszego spotkania z klientem. To wówczas producent ma pierwszy kontakt z oprogramowaniem Format-4 F4design. Osoba przyjmująca zamówienie w trakcie rozmowy z klientem wprowadza zarys mebla lub całego zestawu. Na żywo projektuje meble oraz pomieszczenie, aby klientowi pokazać wizualizację. Wprowadzanie zmian i uwag w czasie rzeczywistym oszczędza czas na kolejne wizyty i pozwala dopasować meble do oczekiwań odbiorcy. Może również skorzystać z biblioteki gotowych korpusów lub parametrycznie tworzyć nowe obiekty. Do zaakceptowanego projektu w szybki sposób zostają dodane parametry technologiczne, tak ważne do poprawnego zmontowania mebla. Oprogramowanie prowadzi krok po kroku, pozwalając na wybór odpowiedniej długości prowadnic, automatycznie dopasowanej do głębokości korpusu, wprowadza łączniki na odpowiedni wymiar, dobiera ich rozstaw tak, aby konstrukcja była poprawna i możliwa do zmontowania. Tu istnieje możliwość skorzystania z bazy znanych producentów lub wprowadzenia własnego typu okucia czy połączenia. W celu zminimalizowania błędów praca cały czas odbywa się na tym samym projekcie, który został stworzony na spotkaniu z klientem.


Koniec projektowania nie oznacza jednak rozstania z programem. W tym momencie stworzona konstrukcja zostaje „rozbita” na elementy składowe po to, aby za jednym kliknięciem otrzymać listę formatek do optymalizacji cięcia, wygenerować programy nc, które w dalszej części będą przekazane do centrum numerycznego Format-4 profit H350. Na tym etapie oprogramowanie zadba o przygotowanie listy elementów potrzebnych do zmontowania mebli oraz pozwoli na stworzenie rzutów mebla ułatwiających montaż końcowy.


Na tym etapie, kiedy z biura przechodzi się na halę produkcyjną operatorowi nadal towarzyszy oprogramowanie. Wygenerowana wcześniej lista formatek zawiera nie tylko informacje o długości czy szerokości elementu, ale również ważne dane związane z całym procesem technologicznym, takie jak rodzaj materiału, informacje o okleinowanej krawędzi czy też o przyporządkowanej obróbce CNC lub zleceniodawcy. Te wszystkie informacje i jeszcze wiele dodatkowych zostają „zaszyfrowane” w kodach kreskowych oraz przedstawione w postaci rysunku oraz tekstu na etykietach, które umieszcza się na przyciętych formatkach. Ich drukowanie odbywa się z wykorzystaniem drukarki podłączonej do pilarki FORMAT-4 kappa automatic 80, na której pilarza dokonuje rozkroju płyty zgodnie z optymalizacją przeprowadzoną przez oprogramowanie, pozwalającą zaoszczędzić na materiale i skrócić czas rozkroju. Inwestycja w pilarkę panelową Format-4 kappa automatic 80 mająca wysokości cięcia 77 mm pozwala na cięcie kilku płyt w pakietach, co znaczenie skraca czas cięcia. Masywne chwytaki dają pilarzowi pewność, że materiał jest silnie trzymany i precyzyjnie prowadzony do momentu osiągnięcia zadanego wymiaru z dokładnością do 0,1 mm. Aby sprostać tym wymogą pilarka posiada na wyposażeniu silnik główny 12 kW. 3 stoły z poduszką powietrza o długości 2300 mm i szerokości 600 mm ułatwiają operatorowi manewrowanie ciężkimi płytami, zaś wymiar 3200 x 3200 jest odpowiedni do ciętej płyty, a przy czym sama maszyna zajmuje niespełna 27m2 powierzchni.


Etykiety w dalszym procesie technologicznym jakim jest okleinowanie dokładnie informują, która krawędź, jakim rodzajem okleiny ma zostać oklejona na okleiniarce FORMAT-4 tempora 60.12 e-motion. To pozwala wykluczyć błędy i zredukować odpady materiału. Zastosowana okleiniarki z pakietem sterowania motorycznego e-motion daje możliwość operatorowi sterowania maszyną z dotykowego ekranu. Wybór programów bezpośrednio z panelu sterującego daje pewność ustawień z dokładności 0,1mm. Nieskończona ilość programów pozwala na zapisanie w pamięci konkretnych ustawień, które wywołamy za naciśnięciem jednego klawisza – patrzę na etykiety i wybieram ustawiania. Prędkość pracy maszyny 12 lub 20 m/min można dopasować do własnych możliwości oraz założonej wydajności. Zastosowanie 2 silnikowego zarabiania naroży pozwala na wybór obrabianego naroża oraz wprowadza płynność obróbki. 3 agregaty na finiszu cyklina płaska, profilowa oraz polerka oznacza perfekcyjne wykończenie oklejonych krawędzi. Dla wymagającego użytkownika okleiniarka tempora 60.12 e-motion posiada w standardzie szybko-wymienny zbiornik klejowy, który daje możliwość pracy z różnego rodzaju lub koloru klejami.


Oklejone formatki trafiają do kolejnej obrabiarki, a mianowicie centrum CNC do mebli profit H350 FORMAT-4. Tutaj etykieta z kodem kreskowym, po sczytaniu przez skaner wyszukuje i uruchomia program idealnie dopasowany do danego elementu. To dzięki oprogramowaniu F4design maszyna wie dokładnie gdzie wykonać nawierty konstrukcyjne, wyciąć rowki, wyfrezować otwory. Wyeliminowanie pomyłek, skrócenie procesu wyszukiwania odpowiedniego programu obróbczego oraz precyzja znacznie podnoszą efektywność. Centrum obróbcze CNC Format-4 H350 posiada 3000 mm pole robocze z podziałem na sekcje. Kiedy maszyna pracuje na jednej stronie, operator bezpiecznie montuje element na 2 stronie. Wysokie 100 mm przyssawki działają z 2 obwodowym systemem mocowania podciśnieniowego. Pierwszy obwód mocuje przyssawkę i solidnie trzyma podczas gdy 2 obwód czeka aż operator precyzyjnie dosunie element do bazy i uruchomi drugi obwód. Wrzeciono o mocy 12 kW daje szerokie spektrum zastosowań zarówno do obróbki płyty jak i do drewna litego. Możliwość zastosowania agregatów kątowych poszerza możliwości cnc profit H350. W zależności od konfiguracji maszyna posiada 12 miejsc magazynkowych z możliwością rozbudowy do aż 31 miejsc.


Mając już powiercone formatki wystarczy spojrzeć na etykietę i połączyć je ze sobą jak klocki czy tez spakować i dołączyć schemat montażu. Właśnie dzięki oprogramowaniu F4design ma się pewność, że to co zaprojektowała 1 osoba jest czytelne dla wszystkich biorących udział w procesie wytwarzania mebla.

 

www.felder-group.com/pl-pl