Nowe rozwiązanie w profilaktyce antywirusowej – osłona twarzy ze zintegrowanym oświetleniem miejsca pracy

Ostatnie zapewnienia Ministra Zdrowia zwiastują, że odmrażana gospodarka wymusi jednoczesne zastosowanie codziennych, indywidualnych środków ochrony przez kolejne miesiące. Warto dobrze przemyśleć ich dobór. Obok najbardziej popularnych w przestrzeni publicznej maseczek funkcjonują także ochronne przyłbice. Na rynku pojawiła się właśnie ich rozwinięta wersja ze zintegrowanym oświetleniem miejsca pracy. To nowe rozwiązanie stworzone z myślą o poszukujących bezpieczeństwa i komfortu funkcjonowania w trudnej, słabo oświetlonej przestrzeni lub po zmroku.

Obowiązkowe środki ochrony osobistej?

Ogłoszony przez rząd 16 kwietnia czteroetapowy plan odmrażania gospodarki stawia na stopniowy powrót do pełnej aktywności w kolejnych branżach. Równocześnie istotny nacisk nieprzerwanie kładzie się na środki bezpieczeństwa. Minister Zdrowia na konferencji prasowej zastrzegł, że w nowa rzeczywistość sanitarna ma utrzymywać się miesiącami, aż do czasu wprowadzenia na rynek szczepionki. Wiele z praktyk profilaktycznych w przestrzeni publicznej ma być przeniesionych bezpośrednio do środowiska pracy. O ile biura wciąż mogą polegać na pracy zdalnej, nasuwa się pytanie o wszystkich, którzy w swojej pracy nie korzystają z komputera, a mają regularny kontakt z innymi osobami. Specyfika wielu branż i zawodów wymaga wielogodzinnej, fizycznej współpracy pracowników oraz styczności z klientami, dostawcami oraz kontrahentami. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim mechaników, monterów, medyków, pracowników produkcji, energetyków, kominiarzy, inżynierów, magazynierów oraz kurierów.

Instrukcją ze strony rządu jest rygor sanitarny – utrzymywanie dystansu, regularna dezynfekcja i obowiązkowe zasłanianie twarzy. Takich zasad należy oczekiwać na dłuższą metę, by móc efektywnie i w pełnym wymiarze przywrócić wydajność sprzed wybuchu epidemii.

W Polsce na dobre ruszyła produkcja środków ochrony osobistej. Obok szytych na potęgę maseczek i wytwarzanego płynu dezynfekcyjnego, na rynku pojawiły się przyłbice minimalizujące ryzyko zakażenia się drogą kropelkową, chroniące przed cieczami i przypadkowym kontaktem skóry z wirusem, a przy tym umożliwiające swobodne oddychanie. Osłony twarzy to dobra alternatywa z uwagi na możliwość wielokrotnego użycia oraz uniesienia, aby się napić lub całkowitego zdjęcia do posiłku. Przed ponownym użyciem wystarczy ponownie zdezynfekować. Dzięki temu to rozwiązanie jest bardzo popularne wśród personelu medycznego oraz pracowników sklepów. Mactronic poszedł o krok dalej – wprowadził pierwszą na rynku osłonę twarzy ze zintegrowanym oświetleniem miejsca pracy.

Bezpieczeństwo, komfort i ekonomia

Profesjonalne przyłbice ochronne to rozwiązanie spełniające potrzeby pracujących w warunkach trudnych, niedoświetlonych obszarach lub po zmroku. Wizjer zintegrowano z dwoma modelami popularnych lamp czołowych – Rebel i Sunscan 5.3.

Produkt jest zgodny z wymaganiami normy PN-EN 166. Wyjątkowo lekka konstrukcja charakteryzuje się także równomiernym rozłożeniem ciężaru, co ma znaczenie przy wielogodzinnej pracy. W zestawie znajdują się wkładki chroniące przed obtarciami. Miękki potnik i gąbka zabezpieczają skórę na czole oraz potylicy i zabezpieczają przed odparzeniami. Osłona jest w pełni regulowalna, umożliwia swobodne noszenie wraz z okularami korekcyjnymi oraz kaskami ochronnymi. Jej docisk wygodnie kontroluje się pokrętłem z tyłu – rozwiązanie szczególnie popularne w kaskach rowerowych. Jedną ręką można łatwo odsunąć wizjer i unieść go pod kątem 90 stopni.

Mactronic stawia na bezpieczeństwo użytkownika, łatwość obsługi, wygodę wynikającą z dostępu do światła, a także uniwersalność i wielorazowość. Wystarczy regularnie dezynfekować wizjer i zintegrowane oświetlenie – w przeciwieństwie do wirusa są one w pełni odporne na działanie wysokoprocentowego alkoholu. Jedna przyłbica będąca własnością pracownika redukuje liczbę zużytych środków ochronnych w koszach na śmieci, jest łatwa do odsuwania i zdejmowania podczas przerwy w pracy. Inwestycja w osłonę twarzy zwraca się już po 8 dniach w porównaniu do codziennych zestawów jednorazowych.

Zintegrowane oświetlenie

Do osłony twarzy dostępne są dwa rodzaje lamp czołowych, spełniające zróżnicowane potrzeby użytkowników.

Lampa Rebel to najlżejszy produkt z całej gamy Mactronic. Ważąca jedynie 34 gramy czołówka to kompaktowe źródło światła – zauważalne dla oczu, ale o niewyczuwalnym ciężarze dla głowy. Produkt oferuje dwa rodzaje światła – ciepłe redukuje zmęczenie wzroku, a zimne pozwala na skuteczna iluminację dalej położonych obiektów. Rebel świeci także na czerwono i sprawdzi się jako sygnalizacja w miejscach publicznych.

Sunscan 5.3 charakteryzuje się wysokim współczynnikiem CRI (>90). Dzięki temu pozwala na bardzo dokładne odwzorowanie rzeczywistych kolorów. Urządzenie to sprawdza się wśród diagnostów, ratowników i medyków. Regulowany strumień światła umożliwia płynne skupianie i rozpraszanie wiązki światła. Dzięki temu można oświetlać oddalone obiekty, by po chwili powrócić do pracy w zasięgu własnych rąk. Zastosowany system podwójnego zasilania dopuszcza stosowanie zarówno akumulatorów, jak i baterii. Sunscan 5.3 cechuje się wzmocnionym korpusem chroniącym przed upadkami z wysokości 2 metrów oraz certyfikatem IP64, zapewniającym pyłoszczelność i wodoodporność.

Mactronic istnieje od 1989 roku. W ciągu blisko trzech dekad firma zbudowała pozycję europejskiego lidera produkcji oświetlenia przenośnego. Produkuje sprzęt oświetleniowy dla służb mundurowych, przemysłu oraz sportowców i turystów – głównie biegaczy, rowerzystów, miłośników gór, a także pasjonatów strzelectwa. Wrocławski producent nieustannie rozbudowuje ofertę i podbija nowe rynki. Obecnie produkty firmy są dostępne w Europie, Azji i Afryce. www.mactronic.pl