Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze narzędzi ręcznych?

Dobór odpowiednich narzędzi zależy przede wszystkim od rodzaju wykonywanych prac. Ogromną rolę odgrywają właściwości sprzętu, a dokładniej jego wytrzymałość, ergonomia, wygoda użytkowania oraz bezpieczeństwo. Wyjaśniamy, jak dobrać właściwe produkty, tak by służyły przez lata, a praca nimi była bezpieczna i efektywna.
Najważniejszymi czynnikami, którymi należy się kierować w trakcie wybierania narzędzi ręcznych są: rodzaj materiałów, z których powstały oraz jakość wykonania całej konstrukcji. Równie ważne pozostają: rozmiary, masa i kształt sprzętu. Oczywiście na pierwszym miejscu wciąż króluje bezpieczeństwo, ale jest ono wynikiem właściwego doboru powyższych parametrów oraz odpowiedniego sposobu pracy profesjonalisty.
Kluczem jest właściwy materiał
Narzędzie powinno być wyprodukowane z materiałów o wysokiej jakości. Dotyczy to tworzyw sztucznych, z których powstają poszczególne elementy, ale i stopów metali, składających się na część roboczą. Nie można powiedzieć, że któryś konkretny rodzaj stali jest najlepszy do wykorzystania przy wszystkich rodzajach narzędzi. Właściwości materiału powinny odpowiadać zastosowaniom danego produktu.
– Stal chromowo-wanadowa sprawdza się przy wyrobie wielu narzędzi. Renomowani producenci wykorzystują ten stop na przykład do wykonania kluczy płasko-oczkowych lub bitów i nasadek do zacisków hamulcowych – wyjaśnia Artur Kordowski, Market Manager Würth Polska. – Dodatkowo, w przypadku niektórych przyrządów, takich jak np. szczypce warto zwrócić uwagę, czy krawędzie robocze danego produktu są hartowane indukcyjnie, co pozwala na większą precyzje działań i zwiększa ich trwałość. Z kolei szukając noży, dobrze przyjrzeć się ofercie sklepów, które w swoim asortymencie posiadają noże uniwersalne z ostrzami ze stali węglowej – dodaje Artur Kordowski z Würth Polska.
Wytrzymałość narzędzi zależy nie tylko od jakości materiałów, z których są wykonane, ale również od ich konstrukcji i sposobów łączeń pomiędzy poszczególnymi elementami. Przy wyborze produktu zwróćmy uwagę i sprawdźmy jego potencjalnie wrażliwe na uszkodzenia miejsca. Chodzi o obszary, które są narażone na wyszczerbienie, zgięcie lub złamanie. W zależności od rodzaju narzędzia może to być na przykład mocowanie uchwytu do elementu roboczego lub fragment części roboczej, na którą działają największe siły w trakcie pracy.
Pamiętajmy, że materiały z których wykonano narzędzia powinny zachowywać swoje właściwości nie tylko na półce w sklepie, ale i w trakcie użytkowania. To ważne, bo profesjonaliści pracują czasem na zewnątrz lub w warunkach, gdzie panują niskie temperatury, które mogą zmieniać właściwości materiałów, z których wykonano narzędzia. Dobrym przykładem są gumowe elementy mogące się kruszyć, odłupywać lub tworzyć wióry pod wpływem niskich temperatur. Innymi czynnikami negatywnie odbijającymi się na strukturze materiałów są środki chemiczne stosowane w warsztacie. Tutaj przede wszystkim warto wspomnieć o rozpuszczalnikach, odrdzewiaczach lub smarach i olejach. Pod ich wpływem tworzywa sztuczne złej jakości mogą ulegać degradacji i przestawać pełnić swoją funkcję.
Ergonomia wykonania czyli odpowiedni kształt i rozmiar
Współczesne narzędzia ręczne to wynik dziesiątków, a niekiedy nawet setek lat ewolucji. Ich wygląd zmieniał się, a z biegiem czasu stawały się one coraz wygodniejsze w użytkowaniu. Szukając pośród licznych produktów, powinniśmy mieć na względzie przede wszystkim ich rozmiar i masę. Zarówno zbyt duże i ciężkie lub przesadnie małe i lekkie mogą przysporzyć kłopotów użytkownikowi, a nawet przyczynić się do wypadku przy pracy. Właściwie zaprojektowane narzędzie powinno dobrze, wręcz naturalnie, układać się w dłoni. Jeśli już samo trzymanie sprzętu powoduje u nas wysoki dyskomfort, to nietrudno sobie wyobrazić, jak żmudna i nieefektywna będzie praca przy jego pomocy.
Zwróćmy uwagę na elementy narzędzi, które ułatwiają posługiwanie się nimi w trakcie robót. Specjalne antypoślizgowe nakładki, żłobienia w powierzchni lub gumowe uchwyty są niezbędne do uczynienia pracy bezpieczną i wydajną. Fachowcy pracują niekiedy w obecności tłustych i śliskich smarów czy olejów, więc tego typu zabezpieczenia powinny ułatwiać posługiwanie się sprzętem również w trakcie „brudnej roboty”.
– Profesjonaliści zwykle zwracają uwagę na kształt narzędzi pod kątem odpowiedniego uchwytu, jednak ich nieodpowiednia forma może również przysporzyć problemów. Dobrym przykładem są obłe wkrętaki, których kształt powoduje staczanie się z płaskich powierzchni, co jest szczególnie uciążliwie w trakcie pracy na wysokości. Dlatego praktycznie zaprojektowane narzędzia, jak choćby znajdujące się w naszym asortymencie wkrętaki do pobijania, posiadają sześciokątną rękojeść zabezpieczającą przed tego typu sytuacjami – wyjaśnia Artur Kordowski z Würth Polska.
Zaopatrując się w sprzęt zwróćmy uwagę na wszystkie jego parametry oraz starajmy się przeanalizować, jakie czynności będziemy nim wykonywali. Dobrze dobrane narzędzia uczynią pracę szybszą, bardziej precyzyjną, łatwiejszą i, przede wszystkim, bezpieczniejszą.

O Würth Polska

Würth Polska jest liderem w technice zamocowań i dystrybucji produktów dla profesjonalistów, obecnym na polskim rynku już 31 lat. To nowoczesna firma i wiarygodny, stabilny pracodawca, który zatrudnia ponad 700 pracowników, z czego 500 w Dziale Sprzedaży podzielonym na 6 obszarów – Auto, Cargo (w tym Agro), Drewno, Budownictwo, Metal i Budownictwo Inwestycje. Würth Polska posiada 40 sklepów stacjonarnych oraz rozbudowany sklep internetowy, który zapewnia możliwość zakupów 24h na dobę bez wychodzenia z domu. Centrala firmy i nowoczesne centrum logistyczne znajdują się w Warszawie. Koncern prowadzi sprzedaż wyłącznie firmom i osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Więcej informacji o Würth Polska pod linkiem.

O grupie Würth

Grupa Würth została założona w 1945 r. w Niemczech. Obecnie składa się z ponad 400 samodzielnych firm, rozmieszczonych w ponad 80 krajach na wszystkich kontynentach. Zatrudnia ponad 79 tys. osób, z czego ponad 33 tys. to przedstawiciele handlowi. Würth to również ponad 3,7 mln klientów. Zgodnie z rocznym sprawozdaniem finansowym, w 2020 r. Grupa Würth osiągnęła łączną sprzedaż na poziomie 14,41 mld EUR.